دلایل ایجاد واژینیسموس

واژینیسموس چیست؟

اگر می خواهید درباره واژنیسموس بیشتر بدانید ، این مقاله را بخوانید. در این مقاله در مورد علل این بیماری و روش های درمان با شما صحبت کردیم. لطفا تا پایان این پست با ما باشید.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس نوعی اختلال است که در آن فرد در حین رابطه درد بیش از حد را تجربه می کند و بنابراین از رابطه جنسی می ترسد.

در پزشکی به واژینیسموس واژینیسموس نیز می گویند. واژینیسموس اصطلاحی پزشکی است که انقباض غیرارادی عضلات واژن را هنگام نفوذ توصیف می کند. فرد مبتلا به این مشکل رابطه جنسی ندارد و همیشه از نفوذ دردناک می ترسد.

افراد مبتلا به واژینیسموس می دانند که چقدر می تواند آزار دهنده باشد. واژینیسموس می تواند زندگی مردم را خراب کند. ناراحتی ، عصبانیت ، از دست دادن اعتماد به نفس ، مشکلات در رابطه زن و شوهر و … از جمله عواقب واژینیسموس هستند.

همچنین از افراد در برابر بارداری محافظت می کند. افراد مبتلا به واژینیسموس حتی ممکن است قادر به معاینه نباشند. زیرا معاینات لگن یا رحم در این افراد بسیار دردناک و حتی غیرممکن است.

واژنیسموس درجات مختلفی دارد. برخی از زنان نمی توانند چیزی را وارد واژن خود کنند. چون واژن آنها ناگهان بسته می شود. گروه دیگری از زنان ممکن است از کاندوم و تامپون استفاده کنند ، اما قادر به رابطه جنسی نیستند.

گروه دیگری از زنان هستند که می توانند رابطه جنسی برقرار کنند. اما این رابطه برای آنها بسیار دردناک و دشوار است.

آیا واژینیسموس علائم خاصی دارد؟

واژینیسموس مانند سایر بیماری ها و اختلالات علائم خاصی دارد. علائم این اختلال در زنان متفاوت است. یکی از اصلی ترین علائم این اختلال ، انقباض غیرارادی واژن است.

وقتی واژن زن به صورت غیرارادی منقبض می شود ، نفوذ را دشوار و غیرممکن می کند. علائم دیگر این اختلال وجود دارد ، از جمله احساس سوزش هنگام نفوذ و درد زیاد در هنگام رابطه جنسی.

به دلیل همین سوزش و درد است که زنان از نفوذ به شدت می ترسند و اگر تلاش زیادی برای نفوذ کنند ، میل جنسی خود را از دست می دهند.

واژینیسموس چیست؟

برخی از زنان به این اختلال محکوم شده و پس از دریافت واژنیسموس احساس گناه می کنند. اما این درست نیست. زنان درگیر این مشکل نیستند زیرا واژن آنها به طور غیر ارادی کوچک می شود و هیچ کاری نمی توانند انجام دهند.

هر بار که چیزی به واژن آنها وارد می شود ، عضلات واژن آنها ناخودآگاه منقبض و درد می کنند. این یک واکنش دفاعی و غیرارادی است و هیچ ارتباطی با اهداف مردم ندارد.

بنابراین اینکه زنان مبتلا به واژینیسموس علاقه ای به رابطه جنسی ندارند ، درست نیست. آنها می توانند از عشقبازی و رابطه جنسی با شریک زندگی خود لذت ببرند و به ارگاسم برسند. اما وقتی او وارد می شود ، بدن آنها قفل می شود و به طور غیر ارادی واژن آنها جمع می شود.

چرا بعضی از خانمها به واژینیسموس مبتلا می شوند؟

مطمئناً هیچ زنی نمی خواهد عضلات واژن خود برخلاف میل وی منقبض شود. اما دلایل زیادی وجود دارد که این مشکل در زنان رخ می دهد. طبق یکی از موارد زیر ، زنان به واژینیسموس مبتلا می شوند:

سابقه جنسی گذشته و مشکلات دردناک یکی از دلایل واژنیسموس است. تجارب ناخوشایند جنسی یا سایر مشکلات جنسی رابطه مستقیمی با واژینیسموس دارد.

به عنوان مثال ، اگر شخصی در گذشته رابطه جنسی دردناک یا ناخوشایندی داشته است یا در سنین پایین توسط متخصص زنان معاینه شده است ، احتمالاً بدن وی برای جلوگیری از درد بیشتر واکنش نشان می دهد ، بنابراین از ایمنی و سلامت شخص.

افرادی که رابطه جنسی را نمی فهمند یا از رابطه جنسی شرمسار هستند ، بیشتر به واژنیسم مبتلا می شوند.

در گذشته ، زنان نقش عمده ای در ایجاد واژنیسم داشتند. برخی از زنان در رابطه جنسی مشکل دارند. به عنوان مثال ، زنانی که تربیت آنها در دوران کودکی بسیار سختگیرانه بود و هرگز اطلاعات زیادی در مورد رابطه جنسی نداشتند

، زنانی که فکر می کنند رابطه جنسی گناه است و رابطه جنسی بسیار دردناک است و زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند. این مشکلات می تواند نگرش آنها به نفوذ را تغییر داده و ترس از نفوذ را در زندگی آنها ایجاد کند.

علاوه بر این ، افرادی که در حین رابطه جنسی احساس درد می کنند ، بیشتر دچار واژنیسموس می شوند. عواملی مانند جراحی دستگاه تناسلی ، پرتودرمانی لگن ، زخم های کوچک و پارگی در واژن ، عفونت های دستگاه تناسلی مانند کاندیدیازیس ، زگیل های دستگاه تناسلی ،

بیماری های آمیزشی انگلی مانند تری کوموناس ، خشکی بیش از حد واژن ، عوارض جانبی برخی داروها ، عدم تحریک و کمبود تحریک: آندومتریوز یا بیماری التهابی لگن ، ولوودینیا (حساسیت اعصاب در ورودی واژن) و غیره از عواملی هستند که رابطه جنسی را دردناک می کنند.

غیر از عوامل گفته شده، موارد دیگری هم هستند که می توانند موجب واژینیسموس شوند که عبارت هستند از:

 • ترس از بارداری
 • آسیب دیدگی واژن و عضلات اطراف آن بر اثر زایمان
 • وجود مشکل در زوجین
 • نگرانی از اندازه واژن برای برقراری رابطه جنسی
 • خستگی یا افسردگی

نخستین نشانه واژینیسموس

اولین علامت واژینیسموس درد در هنگام رابطه جنسی است. این درد را فقط هنگام ورود احساس خواهید کرد. پس از بیرون آمدن آلت تناسلی مرد از واژن ، درد از بین می رود.

زنان مبتلا به واژینیسموس آنقدر درد و سوزش دارند که فکر می کنند واژن آنها پاره شده یا یک سری زخم های واژن دارد. هنگامی که این زنان به پزشک مراجعه می کنند و متخصص زنان یک تامپون به واژن خود وارد می کند ، آنها نیز ناراحت و درد می کنند.

به یاد داشته باشید که نباید از مشکل واژنیسموس خجالت بکشید. از آنجا که واژینیسموس یک مشکل شایع جنسی است که با تجویز یک متخصص زنان قابل درمان است.

متأسفانه ، در ایران ، رابطه جنسی تابو است و از نظر فرهنگی نامطبوع است. در نتیجه این تصور غلط وجود دارد که تعداد مبتلایان به واژینیسموس در ایران بسیار بیشتر از سایر کشورهای پیشرفته است.

اما از شما می خواهیم که خجالت را کنار بگذارید و برای معاینه به پزشک معتبری مراجعه کنید.

سوالاتی که پزشک متخصص در روز معاینه از بیماران مبتلا به واژینیسموس می پرسد چیست؟

روز معاینه ، پزشک براساس علائم شما سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و در صورت لزوم از شما سوالاتی می پرسد تا وضعیت جسمی و جسمی خود را بهتر درک کنید. همچنین ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:

 • آیا از ورود هر چیزی به واژن خود می ترسید و نگران این موضوع هستید؟
 • آیا در گذشته سابقه برقراری رابطه جنسی دردناک و ناخوشایندی داشتید؟
 • آیا وقتی انگشت یا تامپون وارد واژن شما می شود، درد بسیار زیادی را تحمل می کنید؟

پزشک واژینال شما پس از پرسیدن این سالات ، شما را معاینه می کند تا علائم جسمی واژینیسموس مانند آسیب ، عفونت یا حساسیت بیش از حد اعصاب واژن را تشخیص دهد و مشکل شما را بهتر درک کند.

برای درمان واژینیسموس چه روشهایی وجود دارد؟

1. مراجعه به مشاور و متخصص

برای درمان واژینیسموس ، زوجین باید با هم به یک متخصص مراجعه کنند و ریشه مشکل خود را پیدا کنند. پزشک تشخیص می دهد که آیا اختلال شما به دلیل مشکلات روانی است یا به طور ناخواسته انقباضات واژن رخ می دهد.

اگر اختلالات واژن غیر ارادی باشد ، پزشک مشکل را با روش های خاص علوم پزشکی درمان می کند. اما اگر واژینیسموس دلیل روانشناختی دارد ، باید به روانپزشک مراجعه کرد تا روش های پاک سازی ذهن از موضوعات ناخوشایند و آرامش ذهن و آرامش را یاد بگیرد.

هنگامی که زوجین به یک مشاور یا متخصص مراجعه می کنند ، آنها آموزش می دهند که چگونه به درستی رابطه برقرار کنند ،

چگونه قبل از مقاربت معاشقه کنند ، چه چیزی در هنگام تحریک جنسی ، آناتومی دستگاه تناسلی و موارد دیگر رخ داده است. آنها همچنین با درک عمیقی از بدن زن و مرد ، عضلات ایجاد کننده واژنیسموس را می دانند و می توانند رابطه جنسی برقرار کنند.

دلایل ایجاد واژینیسموس

2. پروتز درمانی

در پروتز درمانی ، متخصص از پروتزهای پلاستیکی ویژه استفاده می کند و ناحیه تناسلی را گسترش می دهد. درمان پروتز باید در مطب متخصص زنان انجام شود. فردی که می خواهد تحت درمان پروتز قرار گیرد باید آموزش و تجربه و تجربه لازم را در این زمینه داشته باشد.

3. استفاده از ژل های روان کننده

روان کننده ها یا ژل های مرطوب کننده حاوی مقادیر زیادی روان کننده هستند و برای افرادی که دارای خشکی واژن هستند ، زنان یائسه ، نوزادان و زنانی که برای مقابله با خشکی واژن اولین رابطه جنسی را انجام می دهند تجویز می شود.

از بین بردن و ایجاد شرایط لغزنده در واژن. ژل روان کننده باعث ایجاد رابطه جنسی بهتر می شود. اگر خشکی واژن دارید ، از متخصص کمک بگیرید. زیرا خشکی در واژن شما احتمالاً باعث واژنیسموس می شود.

4. از وان آبگرم استفاده کنید

اگر می خواهید عضلات کف لگن و اندام تناسلی را شل کنید ، قبل از رابطه جنسی 15 تا 20 دقیقه در جکوزی بنشینید. با انجام این کار ، عضلات شما شل می شوند و هنگام رابطه جنسی آرامش بیشتری خواهید داشت.

5- ورزش کنید و تمرینات کگل را انجام دهید

تمرینات کف لگن شامل حرکات کف لگن است. در این تمرینات ، عضلات کف لگن فشرده و آزاد می شوند تا فرد بتواند در حین رابطه عضلات کف لگن و ناحیه تناسلی را کنترل کرده و از بسته شدن غیرارادی عضلات واژن جلوگیری کند.

اگر می خواهید نتایج مثبت تمرینات کگل را مشاهده کنید ، حداقل 3 تا 4 ماه این حرکات را انجام دهید.

6. تزریق بوتاکس

اگر فردی به واژینیسموس حاد مبتلا است ، باید برای درمان مشکل آمپول بوتاکس بزند. بوتاکس نوعی دارو یا ژل است که به عضلات خاصی تزریق می شود و باعث فلج عضلات می شود.

وقتی بوتاکس به ناحیه تناسلی تزریق می شود ، عضلات آن ناحیه را فلج می کند. مشکل واژنیسموس در برخی از افراد با یک بار تزریق بوتاکس برطرف می شود.

اما برخی دیگر از زنان باید هر چند ماه یکبار بوتاکس تزریق کنند. به عنوان مثال ، ژل بوتاکس سالی یک بار یا هر 6 ماه یک بار تزریق می شود تا از عود واژنیسم جلوگیری کند.

7. درمان واژنیسموس با از بین بردن آندومتریوز

یکی از دلایل واژنیسموس آندومتریوز است. در این اختلال ، قسمت کوچکی از پوشش رحم به سمت خارج رشد می کند و باعث درد شدید در ناحیه لگن در حین رابطه می شود. با کمک جراحی می توان این بافت اضافی را از بین برد و مشکل انسانی را حل کرد.

8. درمان واژنیسموس با کمک جراحی برای بزرگ شدن واژن

گاهی ممکن است فردی سابقه جراحی داشته باشد و واژن مسدود شده داشته باشد. در این موارد از جراحی تقویت واژن استفاده می شود. در این موارد ، باید برای جراحی تقویت واژن به یک متخصص زنان مراجعه کنید.

موثرترین و جدیدترین روش برای درمان واژینیسموس چیست؟

امروزه بهترین روش برای درمان واژنیسموس استفاده از دستگاه فرکانس رادیویی است. دستگاه RF با امواج الکترومغناطیسی کار می کند.

امواج الکترومغناطیسی دارای فرکانس و انرژی بالایی هستند و وقتی روی عضلات واژن قرار می گیرند ، مولکول ها و بافت های عضلات واژن را تغییر داده و مشکل واژنیسموس را برطرف می کنند.

درمان واژینیسموس با دستگاه رادیوفرکانسی باعث آرامش عضلات واژن می شود و مشکل واژینیسموس را درمان می کند.

درمان واژینیسموس با فناوری RF مزایای زیادی دارد و به همین دلیل به عنوان موثرترین و جدیدترین روش درمان واژنیسموس شناخته می شود. از جمله مزایای استفاده از دستگاه RF موارد زیر است:

 • درمان با دستگاه RF، برای واژینیسموس شدید و قدیمی بسیار موثر است.
 • با تعداد جلسات کم می توان مشکل واژینیسموس را سریعا برطرف کرد.
 • درمان با دستگاه RF، روشی غیرتهاجمی است و بدون خونریزی انجام می شود.
 • این روش بدون عوارض است و بعد از هر جلسه، نباید مراقبت خاصی انجام دهید.
 • بعد از همان جلسه اول درمان با دستگاه RF، تغییرات را حس می کنید.
 • با استفاده از دستگاه RF دیگر نیازی به انجام تمرینات کگل در منزل نخواهید داشت.

——————————————-.

مقاله دوم:

واژینیسموس و درمان آن

برخی از زنان در اولین رابطه خود با همسران خود دچار انقباضات عضلانی واژن و درد در این ناحیه می شوند و این امر ازدواج را غیر ممکن می کند.

متأسفانه در کشور ما به دلیل تابوهای موجود و عدم توانایی مردم در گفتگو در مورد این مشکل ، بسیاری از زنان سالها تجربه ناخوشایند از رابطه جنسی داشته اند و این مشکل نیز بر روابط عاطفی و سلامت روانی آنها تأثیر می گذارد.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس در زنان پاسخ خودکار بدن به ترس از ورود به واژن است. هر بار که مرد وارد می شود ، عضلات واژن خود به خود سفت می شوند و هیچ کنترلی بر او وجود ندارد.

گاهی اوقات ممکن است فرد به واژنیسموس مبتلا شود ، حتی اگر قبلاً از یک رابطه جنسی نافذ و بدون درد لذت ببرد. این انقباضات می تواند از رابطه جنسی جلوگیری کرده یا آن را بسیار دردناک کند. واژینیسموس باعث انقباض واژن در شرایط زیر می شود:

 • زمانی که شریک جنسی اقدام به دخول می‌کند.
 • زمانی که تامپون استفاده می‌شود.
 •  زمانی که ناحیه واژن لمس می‌شود.

واژینیسموس از تحریک جنسی جلوگیری نمی کند ، اما می تواند از نفوذ جلوگیری کند. معاینه لگن و ناحیه دستگاه تناسلی دلیل این انقباضات را نشان نخواهد داد و هیچ ناهنجاری جسمی به بیماری کمک نمی کند.

اختلال عملکرد جنسی می تواند در مردان و زنان رخ دهد و معمولاً قابل درمان است. این اختلال تقصیر کسی نیست و نباید از آن شرمسار شد ، اما این اختلالات می تواند در روابط و کیفیت زندگی مشکل ایجاد کند.

متخصصان دقیقاً نمی دانند که چه تعداد از زنان به واژینیسموس مبتلا هستند ، اما طبق آمار مشتری ، این بیماری چندان شایع نیست.

انواع واژینیسموس

 واژینیسموس به دو صورت اتفاق می‌افتد:

 1.  واژینیسموس اولیه: وقتی دخول به واژن هرگز حاصل نشده باشد.
 2. واژینیسموس ثانویه: هنگامی که قبلا دخول به واژن انجام می‌شده، اما دیگر امکان پذیر نیست که به علت عواملی مانند جراحی زنان، ضربه یا پرتودرمانی رخ می‌دهد.

 برخی از زنان پس از یائسگی دچار واژینیسموس‌ می‌شوند. وقتی سطح استروژن کاهش‌ می‌یابد، کمبود روغن و قابلیت ارتجاعی واژن رابطه را دردناک، استرس زا یا غیرممکن‌ می‌کند. این عامل‌ می‌تواند منجر به واژینیسموس در برخی از زنان شود.

 

دیسپارونیا را با واژینیسموس اشتباه نگیرید

دیسپارونیا اصطلاح پزشکی برای رابطه جنسی دردناک است. این بیماری اغلب با واژینیسموس اشتباه گرفته‌ می‌شود. با این حال، دیسپارونیا می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 • کیست
 • بیماری التهابی لگن
 • آتروفی واژن

دلایل ایجاد واژینیسموس

همیشه دلیل مشخصی برای بروز واژینیسموس وجود ندارد اما‌ می‌تواند مرتبط با موارد زیر باشد:

 • سواستفاده جنسی یا ضربه روحی گذشته
 • رابطه دردناک گذشته
 • عوامل عاطفی

واژینیسموس چیست؟

اما در بعضی موارد هیچ علت مستقیمی پیدا نمی شود. پزشک معاینه بدنی را برای تشخیص و انجام سوالاتی در مورد سابقه پزشکی و جنسیت انجام می دهد. این سوالات می تواند به پزشک شما کمک کند تا دلایل اصلی انقباضات را تشخیص دهد. در پاسخ به این سوالات و پاسخ صادقانه دریغ نکنید.

 

علائم واژینیسموس

سفت شدن غیر ارادی عضلات واژن یکی از اصلی ترین علائم واژینیسموس است ، اما شدت بیماری در خانم ها متفاوت است. در همه موارد ، انقباض واژن نفوذ را دشوار یا غیرممکن می کند.

اگر فردی به واژینیسموس مبتلا باشد ، قادر به انقباض عضلات واژن خود نیست یا آن را کنترل می کند. واژینیسموس می تواند علائم دیگری از جمله ترس از نفوذ واژن و کاهش میل جنسی داشته باشد.

زنان مبتلا به واژینیسموس معمولاً هنگام ورود چیزی به واژن احساس سوزش می کنند. اگر کسی به واژینیسموس مبتلا باشد ، به این معنی نیست که به هیچ وجه از فعالیت جنسی لذت نخواهد برد.

زنان مبتلا به این بیماری هنوز هم می توانند لذت جنسی را تجربه کنند و به ارگاسم برسند. علاوه بر درمان ، بسیاری از فعالیت های جنسی با یک شریک جنسی مشترک است که می تواند منجر به ارگاسم بدون نفوذ شود.

 

تشخیص واژینیسموس

تشخیص واژینیسموس معمولاً با توصیف علائم شخص مراجعه کننده آغاز‌ می‌شود. پزشک احتمالاً این سوالات را خواهد پرسید:

 • چه زمانی برای اولین بار متوجه مشکلی شده‌اید؟
 • چند بار اتفاق‌ می‌افتد( انقباضات واژن و سوزش آن.
 • چه عاملی باعث تحریک یا شدت گرفتن انقباضات می‌شود.

پزشک شما معمولاً در مورد سابقه جنسی شخص سوال می کند ، که ممکن است شامل سوالات در مورد تجاوز جنسی یا سو  استفاده جنسی باشد. به طور کلی ، تشخیص و درمان واژینیسموس نیاز به معاینه لگن دارد.

ترس از معاینه لگن در زنان مبتلا به واژینیسموس معمول است. اگر پزشک شما معاینه لگن را توصیه کند ، می تواند در مورد راه های تسهیل معاینه با پزشک شما صحبت کند.

وقتی پزشک به واژینیسموس مشکوک می شود ، معمولاً آزمایش را تا حد ممکن با دقت انجام می دهد. آنها می توانند به بیمار کمک کنند تا دستگاههای پزشکی را به داخل واژن تسهیل کند.

بیمار ممکن است از پزشک خود بخواهد هر مرحله از معاینه را توضیح دهد. در طول معاینه ، پزشک به دنبال علائم عفونت یا زخم برای رد سایر بیماری ها و مشکلات است.

با واژینیسموس ، هیچ دلیل جسمی برای انقباض عضلات واژن وجود ندارد. این به این معنی است که اگر فردی به واژینیسموس مبتلا باشد ، پزشک دلیل دیگری برای علائم پیدا نمی کند.

روش‌های درمان واژینیسموس

واژینیسموس نوعی اختلال قابل درمان است. درمان معمولاً شامل آموزش ، مشاوره و تمرین است که در زیر هر یک از این موارد شرح داده می شود.

 

مشاوره درمان جنسی: آموزش معمولاً مربوط به آناتومی و آنچه در هنگام تحریک جنسی و مقاربت اتفاق می افتد است. همچنین اطلاعاتی در مورد عضلات درگیر در واژنیسموس فراهم می کند ، که به فرد کمک می کند تا نحوه کار اندام ها و واکنش بدن را درک کند.

مشاور ممکن است بیمار را به تنهایی یا با یک شریک در جلسات فراخواند. کار با یک مشاور ، متخصص اختلالات جنسی بسیار مفید خواهد بود.

گشادکننده های واژن: ممکن است پزشک یا مشاور شما به شما یاد دهد که زیر نظر پزشک متخصص از گشادکننده های واژن استفاده کنید. گشادکننده های مخروطی در واژن قرار می گیرند.

انبساط ها بزرگتر و بزرگتر می شوند. این به کشش و خم شدن عضلات واژن کمک می کند. پس از یک دوره درمان با گشادکننده ، زن و مرده می توانند دوباره رابطه جنسی برقرار کنند.

فیزیوتراپی: اگر خانمی استفاده از گشادکننده مشکل داشته باشد ، می تواند به فیزیوتراپیست لگن مراجعه کند. آنها می توانند به فرد کمک کنند تا در مورد استفاده از وسایل برقی بیشتر بیاموزد و آنها را با تکنیک های آرام سازی در طول رابطه آشنا کند.

 

اختلال عملکرد جنسی می تواند روابط را تحت تأثیر قرار دهد. فعالیت و بهبود نیز می تواند در نجات یک ازدواج یا رابطه بسیار مهم باشد.

مهم است که به یاد داشته باشید که شما چیزی برای شرمندگی ندارید. صحبت با همسرتان در مورد احساسات و ترس از رابطه جنسی به بیمار کمک می کند آرامتر باشد.

یک پزشک یا درمانگر می تواند روش های غلبه بر واژینیسموس را به فرد بیاموزد ، که بسیاری از افراد با درمان بهبود می یابند و زندگی جنسی شاد را ادامه می دهند.

برنامه ریزی جلسات درمانی توسط یک روان درمانگر و استفاده از روانکاو می تواند رابطه جنسی را راحت تر کند. آزمایش کنید و بدانید چه چیزی برای شما و شریک زندگی شما مفید است

نتیجه

واژینیسموس می تواند بر زندگی جنسی و روابط زناشویی شما تأثیر بگذارد و حتی می تواند باعث مشکلات روحی و روانی شود و اضطراب را افزایش دهد.

این عارضه از نفوذ کامل در افرادی که قصد باردار شدن دارند جلوگیری می کند و لقاح را به چالش می کشد. اگر دچار اسپاسم عضله واژن هستید که نفوذ را برای شما غیرممکن یا دردناک می کند ،

نیازی به احساس راحتی ندارید که با پزشک خود در این مورد و نحوه درمان آن احساس راحتی کنید. خوشبختانه این مشکل در اکثر موارد قابل درمان است و اکثر افراد پس از روند درمان مجدداً مشکلات را تجربه نخواهند کرد.

همانطور که گفته شد ، برخی از گرفتگی های واژن ممکن است نتیجه برخی بیماری های لگنی باشد که هیچ ارتباطی با واژنیسم ندارد.

منبع:

https://www.healthline.com/health/vaginismus

—————.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس، به اختلالی گفته می شود که در آن، فرد هنگام نزدیکی، درد بیش از حدی را تجربه می کند و به همین دلیل از برقراری رابطه جنسی ترس دارد. در علم پزشکی به واژینیسموس، واژینیسم نیز گفته می شود.

واژینیسم یک اصطلاح پزشکی است که حالت انقباض غیر ارادی عضلات ناحیه واژن در هنگام دخول را توصیف می کند. کسی که به این مشکل دچار است، موفق به برقراری رابطه جنسی نمی شود و همیشه از دخول دردناک خود ترس دارد.
افرادی که به واژینیسموس مبتلا می شوند، می دانند که این اختلال تا چه اندازه آزار دهنده است.

واژینیسم می تواند زندگی افراد را به هم بریزد. ناراحتی، عصبانیت، از بین رفتن اعتماد به نفس، بروز مشکلات در روابط زوجین و… از جمله پیامدهای واژینیسموس هستند. هم چنین این اختلال،مانع از بارداری افراد می شود.

کسانی که با واژینیسموس درگیر هستند، حتی قادر به معاینه شدن هم نیستند؛ زیرا معاینات لگنی یا رحمی در این افراد بسیار دردناک و حتی غیرممکن است.

واژینیسموس درجه های مختلفی دارد. بعضی از خانمها نمی توانند هیچ چیزی داخل واژن خود کنند؛ زیرا واژن آنها به صورت ناگهانی بسته می شود.

گروه دیگری از خانمها می توانند از کاندوم و تامپون استفاده کنند، اما قادر به برقراری رابطه جنسی نخواهند بود. گروه دیگری از خانمها هم هستند که قادر به برقراری رابطه جنسی هستند؛ اما این رابطه برایشان بسیار دردناک و سخت است.

آیا واژینیسموس علائم خاصی دارد؟

واژینیسموس مانند دیگر بیماری ها و اختلالات، با علائم خاصی همراه است. علائم این اختلال در میان زنان مختلف با هم فرق دارد. از جمله علائم اصلی این اختلال، منقبض شدن غیرارادی واژن است.

وقتی واژن یک خانم به صورت غیرارادی منقبض می شود، دخول را دشوار و غیرممکن می کند. این اختلال، نشانه های دیگری هم دارد که از جمله آنها می توان به احساس سوزش در هنگام دخول و درد فراوان هنگام برقراری رابطه جنسی اشاره کرد.

به دلیل همین سوزش و درد است که خانمها ترس شدید از دخول دارند و در صورتی که زیاد برای دخول تلاش کنند، میل جنسی خود را از دست می دهند.

بعضی از خانمها بعد از ابتلا به واژینیسموس محکوم به اختلال می شوند و احساس گناه می کنند؛ اما این موضوع درست نیست.

خانمها در بروز این مشکل دخالتی ندارند، زیرا واژن آنها به صورت غیرارادی منقبض می شود و نمی توانند هیچ کاری انجام دهند. هر زمان که چیزی به واژن این افراد داخل می شود، عضلات واژن آنها به صورت ناخودآگاه منقبض می شود و دردشان می آید.

این موضوع، یک واکنش محافظتی و غیر ارادی است و ربطی به قصد و اراده افراد ندارد. پس این موضوع که زنان مبتلا به واژینیسموس، علاقه ای به برقراری رابطه جنسی ندارند درست نیست.

آنها می توانند از پیشنوازی و معاشقه جنسی با همسرشان لذت ببرند و به ارگاسم برسند؛ اما در هنگام دخول بدن آنها قفل می کند و واژن آنها به صورت غیرارادی منقبض می شود.

چرا بعضی از خانمها به واژینیسموس مبتلا می شوند؟

مسلما هیچ خانمی دوست ندارد که عضلات واژنش برخلاف میل او منقبض شود؛ اما یکسری از دلائل باعث بروز این مشکل در خانمها می شود. بنا بر یکی از موارد زیر خانمها به واژینیسموس مبتلا می شوند:

سابقه جنسی و مشکلات دردناک گذشته، یکی از عوامل واژینیسم است. تجربه جنسی ناخوشایند یا دیگر مشکلات جنسی با واژینیسموس ارتباط مستقیمی دارد.

مثلا اگر فرد در گذشته رابطه جنسی دردناک و ناخوشایندی را تجربه کرده باشید یا در سن پایین توسط پزشک زنان معاینه شده باشد،

احتمال می رود که بدنش برای جلوگیری از درد بیشتر، واکنش نشان دهد و با این کار از امنیت و سلامت فرد محافظت کند. افرادی که درک نادرستی از رابطه جنسی دارند یا از برقراری رابطه جنسی احساس شرم می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به واژینیسموس هستند.

گذشته خانمها در پیدایش اختلال واژینیسموس بسیار نقش دارد. بعضی از خانمها با رابطه جنسی مشکل دارند. مثلا خانمهایی که شیوه تربیت آنها در دوران کودکی بسیار سختگیرانه بوده و هیچگاه دانش و آگاهی زیادی درباره رابطه جنسی نداشته اند،

زنانی که فکر می کنند داشتن میل جنسی گناه است و رابطه جنسی بسیار درد دارد و خانمهایی که به آنها تجاوز جنسی شده است با رابطه جنسی مشکل خواهند داشت و همین موضوعات می تواند نگرش آنها را نسبت به دخول تغییر دهد و ترس از دخول را در جانشان بیندازد.

علاوه بر اینها کسانی که در هنگام برقراری رابطه جنسی احساس درد می کنند، احتمال دارد به واژینیسموس مبتلا شوند.

عواملی مثل جراحی ناحیه تناسلی، پرتودرمانی ناحیه لگن، زخم و پارگی کوچک در دهانه واژن، عفونت ناحیه تناسلی مانند کاندیدیاز، وجود زگیل تناسلی،

ابتلا به بیماری های آمیزشی انگلی مانند تریکومونا،خشکی بیش از حد واژن، عوارض جانبی برخی داروها و عدم تحریک و نداشتن معاشقه قبل از رابطه جنسی، آندومتریوز یا بیماری التهاب لگن، ولوودینیا (حساس بودن اعصاب در ناحیه ورودی واژن) و… از جمله عواملی هستند که مقاربت جنسی را دردناک می کنند.

غیر از عوامل گفته شده، موارد دیگری هم هستند که می توانند موجب واژینیسموس شوند که عبارت هستند از:

 • ترس از بارداری
 • آسیب دیدگی واژن و عضلات اطراف آن بر اثر زایمان
 • وجود مشکل در زوجین
 • نگرانی از اندازه واژن برای برقراری رابطه جنسی
 • خستگی یا افسردگی

نخستین نشانه واژینیسموس

نخستین نشانه واژینیسموس، درد در هنگام سکس است. این درد را فقط در زمان دخول حس خواهید کرد. بعد از اینکه آلت تناسلی مرد از واژن بیرون بیاید، درد نیز برطرف می شود.

بانوانی که به واژینیسموس دچار هستند، به قدری احساس درد و سوزش می کنند که فکر می کنند واژن آنها پاره شده یا زخم های متوالی در واژن به وجود آمده است.

وقتی این خانمها به پزشک مراجعه می کنند و پزشک زنان تامپون را وارد واژن آنها می کند نیز ناراحت می شوند و درد می کشند.

آیا شما هم در هنگام دخول، ترس شدیدی دارید و درد زیادی را متحمل می شوید؟ فکر می کنید به واژینسموس دچار شده اید؟ پس باید برای درمان این مشکل و معاینه به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید تا مشکل شما به سرعت درمان شود.

یادتان باشد که نباید از وجود مشکل واژینسموس خجالت زده باشید و احساس شرم کنید؛ زیرا واژینیسموس یک مشکل جنسی رایج است که با نسخه پزشک متخصص زنان و زایمان درمان می شود.

متاسفانه در ایران، داشتن رابطه جنسی یک تابو است و از نظر فرهنگی عملی ناپسند است؛ در نتیجه این طرز تفکر اشتباه است که تعداد مبتلایان به واژینیسم در ایران، بسیار بیشتر از سایر کشورهای توسعه یافته است.

اما از شما می خواهیم خجالت را کنار بگذارید و برای معاینه به پزشک مطمئن مراجعه کنید.

سوالاتی که پزشک متخصص در روز معاینه از بیماران مبتلا به واژینیسموس می پرسد چیست؟

در روز معاینه، پزشک با توجه به علائم موجود در بدن شما، اقدام به بررسی تاریخچه پزشکی شما می کند و اگر نیاز باشد، از شما سوالاتی را می پرسد تا بهتر به وضعیت جسمی و جنسی شما پی ببرد. همچنین ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:

 • آیا از ورود هر چیزی به واژن خود می ترسید و نگران این موضوع هستید؟
 • آیا در گذشته سابقه برقراری رابطه جنسی دردناک و ناخوشایندی داشتید؟
 • آیا وقتی انگشت یا تامپون وارد واژن شما می شود، درد بسیار زیادی را تحمل می کنید؟

بعد از پرسیدن این سوالها، پزشک متخصص واژن شما را معاینه می کند تا علائم جسمی واژینیسموس مثل جراحت، عفونت یا حساسیت بیش از حد اعصاب در دهانه واژن را تشخیص دهد و بهتر به مشکل شما پی ببرد.

برای درمان واژینیسموس چه روشهایی وجود دارد؟

1. مراجعه به مشاور و متخصص

برای درمان واژینیسم زوج ها باید همراه با هم به پزشک متخصص مراجعه کنند و ریشه مشکل خود را پیدا کنند. پزشک متخصص تشخیص می دهد که اختلال شما به دلیل موضوعات روحی و روانی است یا انقباضات واژن به صورت غیر ارادی رخ می دهد.

اگر اختلالات واژن به صورت غیر ارادی باشد، پزشک با روشهای مخصوص علم پزشکی این مشکل را درمان می کند؛ اما اگر واژینیسموس دلیل روانی داشته باشد،

فرد باید به روانپزشک مراجعه کند تا روشهای تخلیه ذهن از موضوعات ناخوشایند و آرام سازی ذهن را یاد بگیرد و آرامش بیشتری داشته باشد.

وقتی زوجین به مشاور و متخصص مراجعه می کنند، آموزشهای مربوط به برقراری درست رابطه جنسی، نحوه معاشقه درست قبل از دخول، اتفاقات رخ داده در هنگام برانگیختگی جنسی، آناتومی دستگاه تناسلی و موضوعات دیگر را دریافت می کنند.

هم چنین عضله های موثر در ایجاد واژینیسموس را می شناسند و با درکی عمیق از بدن زن و مرد، می توانند رابطه جنسی برقرار کنند.

2. پروتز درمانی

در پروتز درمانی، پزشک متخصص از پروتزهای مخصوص پلاستیکی استفاده می کند و ناحیه تناسلی را گشاد می کند. پروتز درمانی باید در مطب و توسط پزشک متخصص زنان انجام شود.

فردی که می خواهد پروتز درمانی انجام دهد، باید آموزش های لازم را دیده باشد و تجربه و تخصص این کار را داشته باشد.

3. استفاده از ژل های لوبریکانت

در ژل های لوبریکانت یا ژل های مرطوب کننده، مقدار زیادی مواد روان کننده وجود دارد و برای افرادی که خشکی واژن دارند،

خانمهای یائسه، خانم های تازه زایمان کرده و خانمهایی که اولین رابطه جنسی را تجربه می کنند تجویز می شود تا خشکی واژن را برطرف کند و حالت لغزنده ای در واژن ایجاد کند.

ژل لوبریکانت باعث برقراری بهتر رابطه جنسی می شود. اگر خشکی واژن دارید، به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ زیرا احتمال دارد که خشکی واژن شما باعث ایجاد واژینیسم شود.

4. استفاده از وان آب گرم

اگر می خواهید عضلات لگن و ناحیه تناسلی شما آرام و شل شود، قبل از برقراری رابطه جنسی به مدت 15 تا 20 دقیقه در وان آب گرم بنشینید. با این کار، عضلات شما شل می شود و آرامش بیشتری در هنگام برقراری رابطه جنسی خواهید داشت.

5. ورزش و انجام تمرینات کگل

تمرینات لگن، شامل حرکات مرتبط با کف لگن است. در این تمرینات، ماهیچه های کف لگن فشرده شده و آزادسازی می شوند تا فرد بتواند ماهیچه های لگن و ناحیه تناسلی اش را در هنگام برقراری رابطه جنسی کنترل کند

و مانع از بسته شدن غیر ارادی ماهیچه های واژن شود. اگر می خواهید نتیجه مثبت تمرینات کگل را مشاهده کنید، حداقل 3 تا 4 ماه این حرکات را انجام دهید.

6. تزریق بوتاکس

اگر فرد به واژینیسموس حاد مبتلا باشد، برای درمان مشکلش باید بوتاکس تزریق کند. بوتاکس، دارو یا ژلی است که به عضلات خاص تزریق می شود و باعث فلج شدن آن عضلات می شود.

وقتی بوتاکس با ناحیه تناسلی تزریق می شود، عضلات این ناحیه را فلج می کند. مشکل واژینیسموس بعضی از افراد با یک بار تزریق بوتاکس حل می شود؛

اما بعضی دیگر از خانمها باید هر چند ماه یکبار بوتاکس تزریق کنند. مثلا هر سال یک بار یا هر 6 ماه یک بار ژل بوتاکس را تزریق می کنند تا مشکل واژینیسموس بازگشت نکند.

7. درمان واژینیسموس با برداشتن اندومتریوز

یکی از عوامل ایجاد واژینیسموس، اندومتریوز است. در این اختلال، قسمت کوچکی از پوشش داخلی رحم به بیرون رشد می کند

و هنگام برقراری رابطه جنسی، درد شدیدی در ناحیه لگن ایجاد می کند. با کمک عمل جراحی می توان این بافت اضافی را برداشت و مشکل فرد را حل کرد.

8. درمان واژینیسموس با کمک جراحی بزرگ کردن واژن

گاهی اوقات ممکن است که فرد سابقه عمل جراحی داشته باشد و بر اثر همین عمل جراحی واژنش مسدود شده باشد. در این مواقع از عمل جراحی بزرگ کردن واژن استفاده می شود.

در این مواقع باید به پزشک متخصص زنان برای جراحی بزرگ کردن واژن مراجعه شود.

موثرترین و جدیدترین روش برای درمان واژینیسموس چیست؟

امروزه، بهترین روش برای درمان مشکل واژینیسموس، استفاده از دستگاه RF است. دستگاه RF با استفاده از امواج الکترومغناطیسی کار می کند.

امواج الکترومغناطیسی فرکانس و انرژی بالایی دارند و وقتی به عضلات واژن تابیده می شوند، مولکولها و بافتهای عضلات واژن را تغییر می دهد و مشکل واژینیسموس را برطرف می کند.

درمان واژینیسموس با دستگاه RF باعث رهاسازی عضلات واژن می شود و مشکل واژینیسموس را درمان می کند.

درمان واژینیسموس با تکنولوژی RF مزایای زیادی دارد و به همین دلیل است که موثرترین و جدیدترین روش برای درمان واژینیسموس شناخته شده است. از جمله مزایای استفاده از دستگاه RF می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان با دستگاه RF، برای واژینیسموس شدید و قدیمی بسیار موثر است.
 • با تعداد جلسات کم می توان مشکل واژینیسموس را سریعا برطرف کرد.
 • درمان با دستگاه RF، روشی غیرتهاجمی است و بدون خونریزی انجام می شود.
 • این روش بدون عوارض است و بعد از هر جلسه، نباید مراقبت خاصی انجام دهید.
 • بعد از همان جلسه اول درمان با دستگاه RF، تغییرات را حس می کنید.
 • با استفاده از دستگاه RF دیگر نیازی به انجام تمرینات کگل در منزل نخواهید داشت.

منبع:
رویای آبی

———-.

در برخی از خانم ها، عضلات واژن ممکن است به طور غیر ارادی، گاها یا دائمی به هنگام تلاش برای دخول دچار انقباض شود.

به چنین شرایطی واژینیسموس می گویند.
واژینیسموس با واژه های مختلفی در فارسی تعبیر و تفسیر می شود.

برخی آن را دخول غیر ممکن می نامند و برخی از واژه هایی همچون ترس شدید به هنگام نزدیکی یا انقباض غیر ارادی واژن برای توصیف چنین شرایطی استفاده می کنند.

بروز این انقباضات مانع از دخول جنسی می شود یا این امر را برای فرد بسیار دردناک می سازد.

آیا در رابطه با رابطه جنسی چنین چیزی وجود دارد که واژن خیلی تنگ باشد؟

اگر رابطه جنسی برای شما دردناک است، شاید واژینیسموس داشته باشید و پاسخ سؤال بالا می‌تواند بله باشد.

واژینیسموس که توسط اسپاسم مداوم یا مکرر از قسمت بیرونی مهبل در زمان دخول شناخته می‌شود، می‌تواند فعالیت جنسی و معاینات پزشکی داخل واژن را غیرممکن کند.

 

واژینیسموس چیست?

واژینیسموس

واژینیسموس با تحریک جنسی فرد تداخلی ایجاد نخواهد کرد اما می تواند از دخول و در نتیجه از رابطه جنسی کامل پیشگیری کند.

یک معاینه معمولی از لگن علت انقباض را نشان نخواهد داد زیرا در بروز چنین شرایطی هیچ ناهنجاری فیزیکی دخیل نیست.

اختلال یا ناتوانی جنسی هم در مردان و هم در زنان ممکن است رخ دهد و بسیاری از این شرایط اغلب قابل درمان هستند.

شما در ایجاد چنین مشکلاتی گناهکار نیستید و نباید بابت آن شرمنده باشید.

هر چند بروز چنین مشکلاتی می تواند با رابطه جنسی و کیفیت زندگیتان تداخل داشته باشد اما باز هم باید اعتماد به نفستان را حفظ کنید زیرا این مشکل درمان پذیر است.

علائم واژینیسموس می‌تواند در شدت آن متفاوت باشد.

برخی از خانمها قادر به برقراری رابطه جنسی هستند، اما در حین دردناک می‌کشند، در حالی که برخی دیگر قادر به استفاده از تامپون هستند، اما نمی‌توانند رابطه جنسی دخول کننده داشته باشند.

برای برخی، وارد کردن هر چیزی در واژن آنها غیرممکن است.

این یک بیماری جسمی‌است، یک بیماری تحریک شونده نیست، زیرا بسیاری از زنان مبتلا به واژینیسموس باز هم می‌توانند از طریق تحریک کلیتورال به ارگاسم برسند.

 انواع واژینیسموس:

واژینیسموس اولیه

این شرایط زمانی رخ می دهد که فرد هرگز دخولی را تجربه نمی کند

واژینیسموس ثانویه

این موضوع هم زمانی دیده می شود که فرد یکبار دخول را تجربه کرده اما دیگر تکرار این دخول برایش امکان پذیر نیست.

چنین شرایطی معمولا به خاطر فاکتورهایی همچون جراحی ناحیه تناسلی، تروما یا آتروفی رخ می دهد.

برخی از خانم ها هستند که بعد از رسیدن به یائسگی با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند.

زمانی که سطح استروژن در بدن افت پیدا می کند، ناحیه واژن هم روانشناختی و کشسانی اش را از دست می دهد و همین امر باعث تجربه دخول دردناک، استرس زا و گاها غیر ممکن می شود.

چنین شرایطی می تواند در برخی از زنان به واژینیسموس منجر شود.

دیسپارونیا:

دیسپارونیا واژه ای پزشکی برای دخول  و نزدیکی جنسی دردناک است.

معمولا این شرایط با واژینیسموس اشتباه گرفته می شود اما دیسپارونیا می تواند به خاطر وجود کیست، بیماری التهابی لگن یا آتروفی واژن رخ دهد.

علل بروز واژینیسموس چیست؟

برای این شرایط همیشه دلیل واضحی وجود ندارد.

چنین مشکلاتی به سوء استفاده جنسی یا ترومایی که قبلا فرد تجربه کرده، دخول جنسی دردناک در گذشته یا فاکتورهای احساسی و عاطفی نسبت داده می شود.

در برخی از موارد پزشکان نمی توانند علت مستقیمی برای این شرایط بیابند.

برای تشخیص، پزشک تلاش می کند معاینه فیزیکی را انجام دهد و در مورد سابقه فعالیت های جنسی و مشکلات پزشکی تان سوال نماید.

این بررسی ها به او کمک می کند علل زمینه ای انقباضات را درک کند.

هنوز متخصصان نمی دانند دقیقا چند نفر در دنیا از واژینیسموس رنج می برند اما بروز چنین شرایطی خیلی رایج نیست.

هنوز کاملاً درک نشده که چرا واژینیسموس رخ می‌دهد، اما عوامل جسمی ‌و عاطفی زیادی وجود دارند که می‌توانند در ایجاد واژینیسموس نقش بازی کنند.

این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • داشتن پیش فرضی از رابطه جنسی دردناک
 • تجربه اولین رابطه جنسی دردناک
 • سوء استفاده جنسی قبلی
 • فکر کردن به اینکه واژن شما برای رابطه جنسی خیلی کوچک است.
 • مشکلات روابط
 • ترس از بارداری
 • آسیب به واژن، مثلاً هنگام زایمان
 • داشتن درد در واژن و محیط اطراف آن

نشانه های واژینیسموس:

انقباض غیرارادی مهبل
واژینیسموس

سفت شدن بی اختیار و غیر ارادی عضلات واژن یکی از نشانه های اولیه چنین شرایطی است اما شدت آن بین افراد متفاوت خواهد بود.

در همه موارد، انقباض واژن باعث می شود دخول برای فرد دشوار یا غیر ممکن شود.

اگر شما هم به چنین شرایطی مبتلا هستید ممکن است نتوانید انقباضات  عضلات واژن را کنترل یا متوقف کنید.

واژینیسموس می تواند نشانه های دیگری همچون ترس از دخول و کاهش میل جنسی را به خاطر دخول دردناک در فرد ایجاد کند.

زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می کنند اغلب حس سوزش یا خشکی را به هنگام ورود هر چیزی به واژن تجربه می نمایند.

فردی که چنین شرایطی دارد مجبور نیست برای همیشه  لذت بردن از فعالیت های جنسی را کنار بگذارد و خود را از چنین لذتی محروم سازد.

زنانی که انقباض غیر ارادی واژن دارند باز هم می توانند از لذت و شوق جنسی بهره ببرند و ارگاسم داشته باشند.

بیشتر فعالیت های جنسی اصلا نیازی به دخول ندارند. از جمله این فعالیت ها می توان به رابطه جنسی دهانی، ماساژ و… اشاره کرد.

تشخیص واژینیسموس چیست:

تشخیص چنین شرایطی معمولا با توضیح نشانه ها آغاز می شود. پزشک زمانی که برای اولین بار متوجه چنین مشکلی می شود سوالاتی را از بیمار می پرسد.

این سوالات درباره دفعات بروز مشکل و محرک های آن است.  پزشک تلاش می کند سوالاتی درباره سابقه فعالیت های جنسی بپرسد.

مهم ترین سوالی که پزشک برای تشخیص این شرایط می پرسد این است که آیا فرد در گذشته ترومای جنسی یا سوء استفاده جنسی داشته است یا خیر.

به طور کلی تشخیص و درمان چنین شرایطی نیازمند معاینه لگنی است اما زنانی که واژینیسموس دارند از معاینه لگنی می ترسند  یا به هنگام انجام این معاینه دچار اضطراب می شوند.

اگر پزشک تان معاینه لگنی را توصیه کرد می توانید با او مشورت کنید تا اینکار به بهترین و راحت ترین شکل ممکن برایتان انجام شود.

برخی از خانم ها ترجیح می دهند پاهایشان را برای معاینه لگنی باز نکنند و موقعیت فیزیکی دیگری را برای اینکار امتحان نمایند.

اگر بتوانید از یک آینه استفاده کنید و کاری که پزشک انجام می دهد را خودتان ببینید قطعا حس بهتری خواهید داشت و آرامتر خواهید بود.

زمانی که پزشک به وجود چنین مشکلی در شما شک می کند، معاینه را خیلی آرام انجام می دهد.

او پیشنهاد می کند دست یا ابزار پزشکی را خودتان هدایت کنید. شما هم می توانید از پزشک بخواهید هر گامی که در معاینه انجام می دهد را برایتان شرح دهد.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک به دنبال نشانه عفونت یا ترس شما هم خواهد بود.

در شرایطی همچون واژینیسموس ، علت فیزیکی برای انقباض عضلات واژن وجود ندارد.

این موضوع بدین معنی است که اگر شما به چنین شرایطی مبتلا باشید پزشک هیچ علتی برای نشانه ها نخواهد یافت.

واژینیسموس ممکن است در شرایط زیر رخ دهد:

 • زمانی که دخول از طریق واژن انجام می شود.
 • زمانی که فرد تامپونی در واژنش قرار می دهد.
 • زمانی که فرد ناحیه نزدیک واژن را لمس می کند.

گزینه های درمانی:

واژینیسموس یکی از اختلالاتی است که می توان آن را درمان کرد.

درمان معمولا شامل آموزش، مشاوره و رواندرمانی و انجام تمرینات ورزشی است.

اگرچه شاید در جستجوی معالجه برای چنین مسئله شخصی مردد باشید، اما گزینه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند.

خوشبختانه، بیشتر زنانی که تحت این معالجه قرار گرفته اند می‌توانند درمان شده و زندگی جنسی خود را بازیابی کنند.

ورزش‌های کشش واژن

واژینال دیلاتورها (Vaginal dilators) دستگاه‌های مخروطی هستند که می‌توانند برای آرامش عضلات اطراف ورودی واژن و کشش آرام آن ناحیه مورد استفاده قرار گیرند.

این دستگاه‌ها در اندازه‌های مدرج در دسترس هستند، بنابراین روند کند و بدون درد است.

با گذشت زمان، واژینال دیلاتورها می‌توانند به عدم حساسیت در ناحیه کمک کرده و لمس واژن و اطراف آن توسط شما را راحت تر کنند، که در واقع برای افرادی که در مورد رابطه جنسی فوبیا دارند ایده آل است.

  

سکس تراپی و مشاوره:

معمولا پزشک از روش های آموزشی که شامل بررسی آناتومی بدن و اتفاقاتی که در طول تحریک یا دخول جنسی رخ می دهد است.

شما باید در مورد عضلاتی که در واژینیسموس دخیل هستند هم اطلاعاتی به دست آورید.

اینکار به شما کمک می کند کارکرد بخش های مختلف بدنتان را درک کنید و ببینید بدنتان به شرایط مختلف چه پاسخی می دهد.

مشاوره هم می تواند بخشی از فرایند درمانی تان باشد. اینکار را می توان به تنهایی یا به همراه همسر انجام داد.

استفاده از توصیه های فردی که متخصص اختلالات جنسی است به شما کمک می کند شرایط بهتری را تجربه کنید.

تکنیک های آرام سازی و هیپنوتیزم هم می تواند به آرام شدن بدن و ایجاد حس آرامش به هنگام دخول کمک نماید.

متسع کننده واژینال:

برخی از پزشکان توصیه می کنند از متسع کننده واژینال تحت نظر فرد حرفه ای استفاده شود.

شما می توانید یک متسع کننده مخروطی شکل تهیه کنید و آن را در واژن تان بگذارید.

متسع کننده به تدریج بزرگ تر می شود. اینکار به عضلات واژن کمک می کند کشیده شوند و انعطاف پذیر گردند.

برای افزایش صمیمیت می توانید از کمک همسرتان هم بهره مند شوید .

بعد از اینکه دوره درمانی با این وسیله را کامل کردید می توانید دوباره مقاربت جنسی را با همسرتان آغاز نمایید.

تمرینات کگل چیست :

ورزش‌های کگل (Kegels) تمریناتی برای کف لگن است که باعث تقویت ماهیچه شرمگاهی‌ دنبالچه‌ای (pubococcygeal) می‌شود.

این تمرینات با جدا کردن عضلات مورد استفاده برای متوقف کردن جریان ادرار، سفت شدن و آزاد سازی انجام می‌شوند.

ورزش‌های كگل نه تنها می‌توانند به واژینیسموس كمك كنند و هم لذت جنسی را افزایش دهند، بلكه می‌توانند در جلوگیری از بی اختیاری ادرار با افزایش سن كمك كنند.

برای انجام تمرینات کگل، به طور مداوم عضلات کف لگن را سفت کرده و شل نمایید.

اینکار به کنترل واژن ، رکتوم  و مثانه کمک می کند. هنگامی که ادرار می کنید می توانید موقعیت این عضلات را بیابید.

بعد از اینکه دفع ادرار را آغاز کردید جلوی جریان آن را بگیرید.

برای اینکار از عضلات کف لگن باید استفاده کنید. در این شرایط حس سفت شدن را در این بخش از بدن خواهید داشت.

این بخش شامل عضلاتی است که به عنوان یک گروه حرکت می کنند.

پس همزمان با هم منقبض می شوند و سپس شل می گردند.

انجام این تمرینات به شما کمک می کند زمانی که عضلات منقبض و شل می شوند را کنترل نمایید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مثانه تان را خالی کنید
 • عضلات کف لگن را منقبض کنید و تا ۱۰ بشمارید
 • عضلات تان را شل کنید و تا ۱۰ بشمارید
 • این چرخه را ۱۰  مرتبه و سه بار در روز تکرار کنید

برای اینکه بتوانید با موفقیت عضلات کف لگن را تقویت کنید زمانی که در حال انجام این تمرینات هستید از شکم، ران یا سایر بخش ها کمک نگیرید.

 چگونه با واژینیسموس زندگی کنیم؟

اختلالات جنسی می تواند تاثیر بدی بر روی روابط شما بگذارد. به همین خاطر برای حفظ رابطه تان باید به سراغ درمان های موجود بروید.

به خاطر داشته باشید که شما مقصر بروز چنین شرایطی نیستید و نباید خجالت بکشید.

در مورد احساسات و ترسی که دارید با همسرتان صحبت کنید.

پزشک یا درمانگر روش هایی را برای غلبه بر این شرایط در اختیارتان قرار می دهد.

بیشتر افراد می توانند از شر این موضوع خلاص شوند و زندگی جنسی شادی را تجربه نمایند.

درمان به کمک فردی که در حوزه سکس تراپی متخصص است هم می تواند مفید باشد.

بهتر است به هنگام دخول جنسی از روان کننده استفاده کنید یا موقعیت های خاصی را که با آن راحت هستید امتحان نمایید.

تجربه کردن و یافتن روش هایی که برای شما و همسرتان مفید است می تواند از ناراحتی تان بکاهد.

درمان

درمان شخصی و رابطه‌ای می‌تواند به افراد و زوجین کمک کند تا دلایل روانشناختی واژینیسموس را درک کنند و در ایجاد راهکار تلاش کنند تا زن هنگام داشتن رابطه جنسی راحت تر باشد.

در حالی که درمان می‌تواند کمک کند، توجه به این نکته مهم است که برخی از زنان مبتلا به واژینیسموس بدون داشتن رابطه جنسی روابط بسیار صمیمی‌و دوست داشتنی دارند.

به چه پزشکی مراجعه کنیم ؟‌

برای درمان ءزشکی بیماری واژینیسموس یا انقباض غیرارادی مهبل باید به سکس تراپ مراجعه کرد .

منبع:

هیربد

 

حتما ببینید

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال یا داخلی چیست؟ درد دارد؟+ فیلم

سونوگرافی ترانس واژینال یا داخلی سونوگرافی کاربردهای زیادی برای تشخیص بیماری های مختلف دارد. سونوگرافی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *