ناپدید شدن محتواهای اینترنتی

تحقیق یک موسسه نشان می دهد محتواهای اینترنت در حال ناپدید شدن است. این روند در سال ۲۰۱۳ وسیع تر بوده اما در سال گذشته میلادی محدودتر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، اینترنت با صدها میلیارد وب سایت نمایه شده، به طرز غیرقابل باوری بخش اعظم زندگی مدرن را به خود اختصاص داده است. اما در حالیکه کاربران سراسر جهان برای دسترسی به کتاب ها، تصاویر، مقالات خبری و دیگر منابع به اینترنت متکی هستند، گاهی اوقات این محتواها ناپدید می شوند.

تحلیل جدید انستیتو تحقیقاتی پیو نشان می دهد چگونه محتوای آنلاین ناپدید می شود. طبق این تحلیل یک چهارم صفحات وبی که بین ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۳ میلادی وجود داشتند، در اکتبر ۲۰۲۳ قابل دسترسی نبودند. در برخی موارد دلیل این امر آن بود که یک صفحه حذف شده یا از یک وب سایت فعال پاک شده است.

در خصوص محتواهای قدیمی تر این روند بدتر است. حدود ۳۸ درصد از صفحات وبی که در ۲۰۱۳ وجود داشتند اکنون در دسترس نیستند. اما تعداد وب سایت هایی که در ۲۰۲۳ وجود داشتند، اکنون حذف شده اند.

«پوسیدگی دیجیتال» در بسیاری از فضاهای آنلاین رخ می دهد. کارشناسان لینک هایی که از بهار ۲۰۲۳ میلادی روی وب سایت های دولتی و خبری و همچنین در بخش منابع صفحات ویکی پدیا وجود داشت را بررسی کردند. تحلیل آنها نشان داد ۲۳ درصد وب سایت های خبری حداقل یک لینک نارکارآمد دارند که این شاخص در وب سایت های دولتی ۲۱ درصد است. سایت های خبری با درصد بالای ترافیک و مواردی با ترافیک اندک احتمالا حاوی لینک های معیوب هستند. وب سایت های دولتی محلی مانند صفحات شهرداری ها و غیره احتمالا لینک های معیوب دارند.

۵۴ درصد صفحات وب سایت حاوی حداقل یک لینک در بخش منابع خود هستند که به صفحه ای اشاره دارد که دیگر وجود ندارد.

از هر ۵ توییت یک مورد چند ماه پس از پست شدن دیگر در سایت ها قابل مشاهده نیست. در ۶۰ درصد این موارد حساب کاربری که محتوا را منتشر کرده بود، خصوصی شده بود، تعلیق یا به طور کامل حذف شده بود. در ۴۰ درصد موارد دیگر صاحب حساب توییت را پاک کرده بود.

برخی از انواع توییت ها بیشتر از بقیه ناپدید می شدند. بیش از ۴۰ درصد توییت های نوشته شده به زبان ترکی یا عربی ۳ ماه پس از پست شدن، دیگر قابل مشاهده نبودند. توییت حساب های کاربری با پروفایل پیش فرض بیشتر احتمال داشت از دیدم عموم ناپدید شود.

حتما ببینید

این میان‌رده شیائومی 21 میلیون تومان قیمت دارد / قیمت انواع موبایل یکم خرداد 1403 + جدول

بررسی اقتصادآنلاین از قیمت انواع گوشی در بازار را در این گزارش بخوانید. به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *