علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

عملکرد صحیح شمع خودرو در جرقه‌زنی، نقش تعیین کننده‌ای در کیفیت احتراق ترکیب سوخت و هوا در موتور خودرو دارد. شمع‌ها به‌عنوان قطعات مصرفی، عمر مفید مشخصی دارند. گاهی اوقات قبل از فرا رسیدن زمان تعویض شمع‌های خودرو، این قطعات با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همراه مکانیک، یکی از این مشکلات، چرب شدن شمع خودرو است. این مشکل در اثر وجود نقص در شمع‌ها رخ نمی‌دهد؛ اما به‌هر ترتیب مانع از عملکرد صحیح شمع‌ها می‌شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی دلایل روغن زدن شمع خودرو و همچنین راهکارهای مواجهه با این مشکل بپردازیم.

منظور از روغن زدن شمع خودرو چیست؟

در ابتدا باید توضیح دهیم که منظور از روغن زدن شمع خودرو چیست. گاهی اوقات در جریان سرویس خودرو و بازدیدهای دوره‌ای ممکن است متوجه جمع شدن روغن در سطح پایه‌ها و سر شمع‌های ماشین شوید. به‌طوری‌که حتی مقدار رسوب در سر شمع تشکیل می‌شود یا چینی سر شمع‌ها نیز به رنگ زرد در می‌آید. وقتی به بدنه شمع دست می‌زنید هم کاملا حالت چرب بودن آن مشهود است. در این حالت اصطلاحا گفته می‌شود که شمع ماشین، روغن زده است.

دلیل روغن زدن شمع ماشین

علت چرب شدن شمع خودرو به‌هیچ عنوان مربوط به نقص فنی شمع نیست. همان‌طور که می‌دانید، شمع خودرو در مسیر محفظه احتراق موتور قرار دارد. انجام عملیات احتراق در موتور باعث می‌شود که دمای آن به‌مرور زمان بالا برود. ضمن اینکه ده‌ها قطعه متحرک درون موتور وجود دارند که هنگام روشن بودن آن در تماس با یکدیگر حرکت می‌کنند.

در چنین شرایطی روغن موتور برای روان‌کاری و خنک‌کاری قطعات موتور در مسیرهای مشخصی به دور قطعات مختلف حرکت می‌کند. دلیل چرب شدن سر شمع خودرو، راه یافتن بخشی از روغن موتور به سمت این قطعه است. دلایل مختلفی را می‌توان برای بروز این اتفاق برشمرد که عبارت‌اند از:

نشتی روغن از رزوه‌های پیچ سرسیلندر
نشتی از واشرها یا اورینگ‌ها
آسیب دیدن واشر سرسیلندر
خرابی لاستیک‌های ساق سوپاپ
آسیب دیدن رینگ پیستون

نشانه‌های چرب شدن شمع خودرو

روغن زدن شمع خودرو در وهله اول باعث می‌شود که شمع‌ها به‌درستی عملیات جرقه‌زنی را انجام ندهند. به‌مرور زمان در صورت تمیز نکردن روغن، شمع‌ها خراب می‌شوند و باید به فکر تعویض آن‌ها باشید. نشانه‌های مختلفی برای چرب شدن شمع خودرو می‌توان برشمرد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

ضربه زدن موتور به دلیل احتراق ناقص
افت قدرت موتور
به مشام رسیدن بوی روغن سوخته
افزایش مصرف سوخت
خارج شدن دود آبی از اگزوز به‌دلیل نفوذ روغن در ترکیب سوخت و هوا
کاهش غیرعادی سطح روغن موتور
رسوب گرفتگی سر شمع‌ها
زرد شدن چینی شمع‌ها
خرابی وایر شمع

نحوه رفع روغن زدن شمع خودرو

در وهله اول برای رفع روغن زدن شمع خودرو، دلیل بروز مشکل را شناسایی کنید. چنانچه هر یک از موارد اشاره شده باعث بروز این مشکل شده باشند، باید ابتدا آن‌ها را برطرف کنید. خوشبختانه برای پاک کردن روغن از سطح شمع خودرو نیازی به باز کردن موتور ماشین ندارید. بلکه می‌توانید خیلی راحت با استفاده از یک دستمال تمیز و بدون پرز، چربی سطح شمع‌ها را پاک کنید.

کلام پایانی

در این مطلب دلایل چرب شدن شمع خودرو و نحوه حل این مشکل را بررسی کردیم. برای شناسایی و رفع مشکل بهتر است به‌سراغ تعمیرکار ماهر بروید؛ چراکه اگر مشکل نشت روغن به داخل محفظه احتراق خیلی سریع حل نشود، به احتمال زیاد سایر قطعات موتور خودرو نیز یکی پس از دیگری آسیب می‌بینند و در آن صورت باید هزینه به‌مراتب بیشتری برای تعمیر موتور ماشین بپردازید.

حتما ببینید

این میان‌رده شیائومی 21 میلیون تومان قیمت دارد / قیمت انواع موبایل یکم خرداد 1403 + جدول

بررسی اقتصادآنلاین از قیمت انواع گوشی در بازار را در این گزارش بخوانید. به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *