طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی

طرز تهیه آسان کوفته سبزی شیرازی تهرانی در جهرم دلیل باز شدن کوفته سبزی شیرازی بدون گوشت سایت کاشان مهر مامی

کوفته یکی از غذاهای اصیل ایرانی و ترکی است که با روش های مختلف و مواد مختلف تهیه می شود. یکی از این کوفته ها کوفته سبزی شیرازی است که نسبت به سایر کوفته ها سبزیجات بیشتری دارد. این غذا را می توان به عنوان پیش غذا در مهمانی ها و یا به عنوان غذای اصلی سرو کرد. برای مشاهده دستورالعمل های گام به گام کامل طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی در ادامه با صفحه آموزشی چی شی همراه باشید.

برای تهیه کوفته سبزی شیرازی، ابتدا برنج، عدس، ذرت و گندم را از شب قبل خیسانده، سپس پس از خشک شدن، دو سوم آن را چرخ کرده و با سبزیجات خرد شده، گوشت چرخ کرده، ادویه و ترخون مخلوط کنید. کوفته ها را فرم دهید و به دلخواه پر کنید. پس از استراحت در یخچال، آنها را در سس پیاز تند و ادویه های تهیه شده با آب قلم یا آب مرغ می پزیم تا کوفته ها نرم و معطر شوند.

عناصرمقدار مواد
برنج4 فنجان
لنزها2 فنجان
لپه2 فنجان
گندم یا فرنی1 فنجان
سبزیجات معطر برای کوفته (تره فرنگی، گشنیز و جعفری)کافی
ترخون خشک1 قاشق غذاخوری
زغال اخته1 قاشق غذاخوری
یک پیاز1 قطعه
عصاره مرغ یا آب مرغ2 عصاره یا یک لیوان آب قلم
گوشت چرخ کرده400 گرم

طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی

مرحله 1: تهیه مواد اولیه

با خیس کردن برنج، عدس، ذرت و گندم از شب قبل شروع کنید. این کار باعث نرم تر شدن لوبیا می شود و زمان کمتری برای پختن می گیرد. سپس آنها را آبکش کنید و بگذارید کاملا خشک شوند. در این فاصله سبزی های معطر را خوب می شوییم و می گذاریم آب آنها کاملا خشک شود.

مرحله 2: آماده سازی کوفته ها

دو سوم مواد خشک خیس شده را در غذاساز بریزید و در یک کاسه بزرگ قرار دهید. بقیه مواد را با دست یا هاون بزنید تا کاملا له شود و سپس به مواد آسیاب شده اضافه کنید. سبزی های خشک را چرخ کرده و به مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید تا جرم یکنواختی به دست آید.

مرحله 3: گوشت و ادویه ها را اضافه کنید

گوشت چرخ کرده را به همراه ترخون خشک، نمک، فلفل سیاه و قرمز و چاشنی کوفته به مخلوط اضافه می کنیم. با دست ورز دهید تا کوفته ها صاف و یکدست شوند. 150 گرم از مخلوط را بردارید و به شکل گرد در آورید. در صورت تمایل می توانیم روی کوفته ها را با پیاز تند، زرشک، گردوی خرد شده و آلو خشک پر کنیم.

مرحله چهارم: اجازه دهید کوفته ها استراحت کنند

کوفته های آماده شده را به مدت نیم ساعت در یخچال می گذاریم تا استراحت کنند و شکل خود را بهتر حفظ کنند. این کار باعث می شود که کوفته ها در حین پختن از هم جدا نشوند.

مرحله 5: سس کوفته را آماده کنید

یک قابلمه بزرگ انتخاب کنید و روی حرارت متوسط ​​با کمی روغن قرار دهید. پیازها را پوست گرفته، نگینی خرد کرده و به روغن داغ اضافه کنید. پیازها را تفت دهید تا طلایی و نرم شوند.

مرحله 6: ادویه جات و آب میوه را اضافه کنید

پیاز داغ، ادویه کوفته، فلفل سیاه، ترخون و شنبلیله خشک را اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم تا عطر ادویه ها بیرون بیاید. سپس آب قلم یا آب مرغ را اضافه کنید و سس را به جوش بیاورید.

مرحله 7: کوفته ها را به سس اضافه کنید

وقتی سس به جوش آمد و یکدست شد، کوفته ها را یکی یکی به سس اضافه می کنیم. حواستان باشد هنگام اضافه کردن کوفته ها سس نجوشد تا کوفته ها خوب بپزند.

مرحله 8: پختن کوفته ها

کوفته ها باید حدود یکی دو ساعت در سس بپزند تا کاملا نرم و خوش طعم شوند. در این مدت، گهگاه سطح سس را چک کنید و در صورت لزوم کمی آب جوش اضافه کنید تا سس خشک نشود.

مرحله نهم: کوفته ها را سرو کنید

پس از پخته شدن، کوفته ها را با سس غلیظ و خوشمزه اش در ظرف مناسبی سرو می کنیم. این کوفته های خوشمزه و معطر را می توانید با برنج سفید یا نان تازه برای یک غذای کامل و خوشمزه سرو کنید.