طرز تهیه سورملی کباب

سورملی کباب یک غذای سنتی و پرطرفدار است که ریشه در غذاهای آذربایجانی دارد و با ترکیبی از گوشت چرخ کرده و بادمجان طعم و عطر خاص این منطقه را تداعی می کند. این غذا نه تنها به دلیل طعم لذیذش، بلکه به دلیل ترکیبی از حس های مختلفی که در دهان ایجاد می کند، بسیار محبوب است.

برای تهیه سورملی کباب ابتدا مواد اولیه مانند گوشت چرخ کرده، پیاز، سیر، آرد نان، شیر و ادویه را با هم ترکیب می کنیم و پس از ورز دادن می گذاریم کمی در یخچال استراحت کند. سپس بادمجان ها و فلفل ها را کبابی کرده و خرد کرده و با سیر رنده شده و روغن زیتون و جعفری مخلوط می کنیم. گوشت را به سیخ های کوچک بریزید و در تابه تفت دهید. در آخر سیخ ها را روی مخلوط بادمجان گذاشته و با کره و جعفری تزیین کرده و سرو کنید.

عناصر مقدار
جعفری 1 مشت
آرد سوخاری 3 قاشق غذاخوری
شیر نر 2 قاشق غذاخوری
سیر (برای کباب کردن) 2 قرص
یک پیاز 1 قطعه
گوشت چرخ کرده 500 گرم
نمک، فلفل سیاه، فلفل قرمز، زیره سبز کافی
بادمجان 5 تکه
فلفل سبز 4 عدد
سیر (برای خامه ترش) 1 قرص
روغن زیتون 3 قاشق غذاخوری
نمک (برای خامه ترش) کافی
کره و جعفری (برای تزیین) کافی

طرز تهیه سورملی کباب

مرحله 1: سس باربیکیو را آماده کنید

ابتدا پیاز را رنده کرده و آب آن را بگیرید. پیاز رنده شده را در یک کاسه بزرگ بریزید. سپس سیر را رنده کرده و همراه با گوشت چرخ کرده، آرد نان، شیر، جعفری خرد شده و ادویه هایی مانند نمک، فلفل سیاه، فلفل قرمز و زیره به پیاز اضافه کنید. مواد را با دست خوب ورز دهید تا کاملا مخلوط و یکدست شود. سپس روی کاسه را سلفون بپوشانید و به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید تا سس کباب استراحت کند.

مرحله 2: آماده کردن بادمجان و سبزیجات

بادمجان ها، فلفل سبز و گوجه فرنگی را خوب بشویید و روی گریل بگذارید تا کباب شود. می توانید این کار را روی شعله گاز یا در فر انجام دهید. بعد از کباب کردن، آن ها را زیر آب سرد بگذارید تا راحت تر پوست آن ها جدا شود. سپس بادمجان و فلفل را ریز خرد کنید.

مرحله 3: مخلوط خامه ترش را آماده کنید

مقداری نمک به بادمجان و فلفل کبابی خرد شده اضافه کنید. سپس روغن زیتون، جعفری خرد شده و سیر رنده شده را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مواد کاملا مخلوط و یکدست شوند.

مرحله 4: پختن کباب

گوشت را از یخچال خارج کنید و بگذارید به دمای محیط برسد. در این زمان مقداری روغن در تابه بریزید و بگذارید داغ شود. سپس به مقدار لازم از مخلوط کباب را بردارید و با دست به شکل گرد در آورید و با کف دست کمی به سمت پایین فشار دهید و در تابه قرار دهید. سیخ ها را دو طرف تفت دهید تا کاملا قهوه ای و برشته شوند.

مرحله 5: تهیه سورملی

مخلوط بادمجان و سبزیجات کبابی را در یک کاسه بزرگ بریزید. سعی کنید مواد را به طور مساوی در تابه پخش کنید تا زمینه خوبی برای قرار دادن سیخ ها ایجاد شود.

مرحله 6: تزئین و سرو کنید

سیخ های سرخ شده را روی مخلوط بادمجان قرار دهید. برای طعم و زیبایی بیشتر، کره آب شده و مقداری جعفری خرد شده را روی سیخ ها بریزید.

مرحله هفتم: نوش جان

حالا سورملی کباب شما آماده است. آن را با نان تازه یا برنج داغ سرو کنید و از طعم فوق العاده و ترکیب بافت های مختلف لذت ببرید.