طرز تهیه سوپ سبزیجات

خورش قورمه سبزی یکی از غذاهای سنتی و اصیل ایرانی است که نه تنها در بین ایرانیان طرفداران زیادی دارد بلکه در خارج از ایران نیز طرفداران زیادی دارد. از پرطرفدارترین انواع خورش سبزی در مناطق مختلف ایران می توان به خورش سبزی تهرانی، خورش سبزی گیلانی، خورش سبزی جنوب و خورش سبزی ترکی یا تبریزی اشاره کرد که از نظر مواد اولیه با هم تفاوت اندکی دارند. دیدن آموزش آشپزی به صورت کامل و گام به گام طرز تهیه سوپ سبزیجات در ادامه با تو چی هستی با کسی بودن

برای تهیه یک سوپ سبزیجات خوشمزه ابتدا لوبیا قرمز را از شب قبل خیس کنید تا تورم آن برطرف شود. سپس پیاز را نگینی خرد کرده و با کمی روغن و ادویه تفت دهید. گوشت را به قطعات مناسب برش دهید و به پیاز اضافه کنید تا سرخ شود. بعد از آبکش کردن حبوبات، آنها را به همراه آب به مخلوط گوشت و پیاز اضافه کنید و بگذارید بپزد. سبزی های بخارپز شده را سرخ کرده و به خورش اضافه کنید. در آخر ادویه ها را به همراه لیمو عمانی اضافه کنید و در چند دقیقه آخر طعم خورش را با نمک و فلفل تنظیم کنید.

عناصر مقدار مواد
گوشت خورشتی 300 گرم
سبزیجات بخار پز شده 500 گرم
لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی 150 گرم
یک پیاز 1 قطعه بزرگ
لیموترش خشک 4 عدد
روغن مایع به اندازه لازم
نمک و فلفل سیاه به اندازه لازم
آب پرتقال، آب و زردچوبه به اندازه لازم

طرز تهیه سوپ سبزیجات

مرحله 1: آماده کردن لوبیا

مرحله اول آماده سازی است سوپ سبزیجات لوبیا قرمز را خیس کنید. برای جلوگیری از نفخ، لوبیا قرمز را در ظرفی پر از آب بریزید. توصیه می کنیم اگر تصمیم به تهیه سوپ سبزیجات دارید، لوبیا قرمز را از شب قبل خیس کنید.

مرحله 2: آب لوبیا را عوض کنید

این کار نه تنها تورم لوبیا قرمز را کاهش می دهد، بلکه لوبیا را نرم می کند و در نتیجه زمان پخت را کوتاه می کند. اگر بتوانید دو تا سه بار آب کاسه را عوض کنید، این کار باعث از بین رفتن تورم حبوبات می شود.

مرحله 3: پیاز و ادویه ها را تفت دهید

پیاز را نگینی خرد کرده و به همراه کمی روغن مایع به قابلمه ای که قرار است خورش آماده شود اضافه کنید. پیاز را کمی تفت دهید تا شفاف شود سپس در صورت تمایل مقداری زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و تفت دادن را ادامه دهید تا ادویه جات کاملا جذب شود.

مرحله 4: گوشت را اضافه کرده و قهوه ای کنید

در این مرحله پس از شستن گوشت، آن را تکه تکه کرده و به فر هلندی اضافه کنید. بهتر است تکه های گوشت زیاد بزرگ نباشند، زیرا نه تنها بعداً پخته می شوند، بلکه روی ظاهر خورش نیز تأثیر منفی می گذارند.

مرحله 5: لوبیا قرمز و آب را اضافه کنید

پس از افزودن گوشت به پیاز، آن را خوب تفت دهید تا رنگ آن تغییر کند و کمی تفت بخورد. بعد از سرخ شدن گوشت، لوبیا قرمز را شسته و به قابلمه اضافه کنید. لوبیا قرمز را یکی دو دقیقه تفت دهید و سپس سه لیوان آب به قابلمه اضافه کنید.

مرحله 6: گوشت و لوبیا را بپزید

حرارت زیر قابلمه را زیاد کنید تا آب به جوش آید، سپس حرارت را کم کنید تا به آرامی بپزد تا گوشت و لوبیا قرمز آرام آرام بپزند. پخت گوشت و لوبیا قرمز حدود 2 ساعت طول می کشد. سپس سبزیجات بخارپز شده را تمیز کرده و بشویید و ریز خرد کنید.

مرحله 7: سبزیجات بخارپز را تفت دهید

سبزیجات بخارپز را با کمی روغن مایع در تابه ای جداگانه سرخ کنید. هر چه بیشتر سبزیجات را سرخ کنید رنگ آن تیره تر می شود. بعد از یک ساعت پختن حبوبات و گوشت، سبزیجات را بعد از تفت دادن به فر هلندی اضافه کنید.

مرحله 8: ادویه جات ترشی جات را اضافه کنید

در این مرحله می توانید لیمو عمانی را به همراه فلفل سیاه، شاهی و کمی آب پرتقال به قابلمه اضافه کنید. یکی از مهم ترین نکات در این مرحله نصف کردن لیمو عمانی و جدا کردن دانه هاست.

مرحله نهم: نمک و آب خورش را تنظیم کنید

دانه لیمو عمانی می تواند طعم خورش ما را تلخ کند. توصیه می کنیم بعد از پخت کامل گوشت به خورش نمک اضافه کنید زیرا این کار باعث می شود که گوشت مدت بیشتری بپزد. اگر آب خورش کم بود می توانید مقداری آب جوش اضافه کنید.

مرحله 10: طعم را تنظیم کرده و سرو کنید

در 15 دقیقه آخر خورش را میل کنید و در صورت لزوم مقداری نمک، فلفل سیاه و هر ادویه دلخواه به آن اضافه کنید. بعد از اینکه خورش خوب روغن انداخت، آن را در ظرف خورش بریزید و با برنج سرو کنید.

نکاتی برای درست کردن کورمه سبزی

روغن نباتی را اضافه کنید

یکی از مهم ترین نکات و ترفندها در تهیه خورش سبزی لذیذ این است که خورش را به خوبی با روغن آغشته کنید. افزودن روغن به سوپ سبزی نه تنها جلوه بهتری به خورش می دهد، بلکه طعم بهتری نیز به خورش می دهد. اولین نکته برای افزودن روغن به سوپ سبزیجات، همانطور که در بالا ذکر شد، تفت دادن سبزیجات بخارپز است.

اگر سبزیجات بخارپز شده خوب سرخ شوند، خورش شما روغن بیشتری دارد. نکته دوم اینکه بعد از پختن گوشت و لوبیا قرمز یک تکه یخ به خورش اضافه کنید که به مواد خورش شوک وارد می کند و به روغن انداختن خورش کمک می کند.

سبزیجات برای سوپ سبزیجات

سبزی قورمه سبزیمعمولاً از تره فرنگی، جعفری، شنبلیله، گشنیز و اسفناج تشکیل شده است، البته این ترکیب در شهرهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در شهرهای جنوبی کشور سبزیجات معطر دیگری مانند سیر سبز و شوید نیز به ترکیب اصلی سبزی قورمه سبزی اضافه می شود.

در استان آذربایجان سبزی هایی مانند ترخون به سبزی گورما اضافه می کنند که طعم خورش را تندتر می کند. یکی از نکات مهم سبزی گورما سبزی این است که استفاده از شنبلیله به مقدار کم در این خورش توصیه می شود زیرا مقدار زیاد شنبلیله می تواند بر طعم و عطر خورش تاثیر منفی بگذارد.

سبزیجات سبز را خرد کنید

بر خلاف سبزیجات سایر غذاها مانند خاکستر و نارگیل، سبزیجات باید کاملاً به قطعات کوچک بریده شوند. دلیل این امر این است که اگر سبزی درشت خرد شود خورش جا نمی افتد.

اگر می خواهید خورش قورمه سبزی حاوی روغن خوبی باشد، باید آن را خیلی ریز خرد کنید. هنگام خرد کردن سبزیجات با چاقو، حتما از چاقوی تیز استفاده کنید تا سبزی ها له نشوند.

سبزی گیر کرده نشانه چیست؟

ویژگی اصلی یک سوپ سبزی خوب این است که آب و دانه های سوپ سبزی از هم جدا نیستند. (یعنی هنگام پختن آش سبزی در خورش، سبزی، حبوبات و گوشت آش سبزی نباید از آب جدا شود.)

نکته دیگر: وقتی خورش را روی برنج می‌ریزید، آب قورمه سبزی نباید در ته بشقاب جمع شود. برای جلوگیری از این مشکل، در پایان پخت اجازه دهید آب اضافی گورومه سبزی تبخیر شود، شروع به اضافه کردن روغن کنید، سپس از روی حرارت بردارید و آبکش کنید.

خورش سبزی جنوب

اگر می خواهید سوپ سبزی شما مانند سوپ های جنوبی سیاه و تند باشد، از خورش سبزی استفاده کنید که کمی با خورش سبزی معمولی متفاوت است. جنوبی ها نیز از سیر سبز و شوید در سبزیجات بخارپز استفاده می کنند.

نکته دیگر اینکه سبزی ها را باید بیشتر از حد معمول سرخ کنید تا کاملا سیاه شوند. و در آخر توجه داشته باشید که چون خورش قورمه سبزی جنوبی تند سرو می شود، برای تند شدن خورش باید از فلفل سیاه و فلفل قرمز زیاد استفاده کنید. .

آموزش های بیشتر!

پس از آموزش طرز تهیه خورش قورمه سبزی، پیشنهاد می کنیم دستور پخت غذاهای سنتی ایرانی را نیز امتحان کنید. “قیمه“، با طعمی متمایز از لیمو عمانی و بلال ذرت،”خورش قرقاول“همچنین با طعم فوق العاده گردو و رب انار”خورش کرفسبا رایحه کرفس و گوشت شما را به سفری دلپذیر به دنیای غنی غذاهای ایرانی دعوت می کنند.