روش پیشگیری از آلزایمر

روش پیشگیری از آلزایمر

آیا می توان از آلزایمر جلوگیری کرد؟

آلزایمر یکی از بزرگترین مشکلات بشر است. افراد مسن بیشتر نگران این مسئله هستند و این بیماری بسیاری از افراد را می ترساند.

به خصوص وقتی علائم آن را می بینیم یا مثلاً کسانی که دوستشان داریم به این بیماری مبتلا می شوند. البته امید وجود دارد و مردم می توانند برای ادامه زندگی تقویت و از انگیزه بالایی برخوردار شوند.

تحقیقات نشان می دهد که افراد با انجام اقداماتی مانند تغییر سبک زندگی می توانند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و دیگر زوال عقل را کاهش دهند ، بنابراین شما باید کنترل عوامل خطر را کنترل کرده و از یک سبک زندگی و توانایی سالم برخوردار باشید.

عواملی مانند سن و ژنتیک از کنترل خارج می شوند. اگرچه هنوز یک گزینه برای یک سبک زندگی سالم است.

کارشناسان معتقدند که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر فقط به افراد مسن محدود نمی شود. همچنین می تواند قبل از شروع علائم در افراد جوان رخ دهد.

بنابراین برای داشتن یک سبک زندگی سالم و جلوگیری از بیماری آلزایمر هرگز زود نیست. هرچه قویتر شوید ، سلامتی شما بیشتر می شود و خطر ابتلا به آلزایمر کاهش می یابد.

مراحلی که در این بخش در مورد سلامتی مرطوب به شما ارائه می دهیم می تواند به پیشگیری از این بیماری کمک کند.

پیشگیری از آلزایمر

راهکارهای مفید و سالم برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

1. ورزش منظم

مطالعات نشان می دهد که ورزش منظم بیش از 50 درصد خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد و همچنین می تواند از سایر مشکلات روحی و جسمی جلوگیری کند.

هر هفته حداقل 150 دقیقه تمرین ورزشی با شدت معمولی انجام دهید.

در حالت ایده آل ، شما باید تمرینات هوازی و قدرتی را با هم انجام دهید ، که برای افراد مبتدی مانند شنا و پیاده روی مناسب است.

عضلات خود را برای خون رسانی به مغز تقویت کنید.

انجام تمرینات استقامتی و قدرتی نه تنها باعث افزایش توده عضلانی می شود بلکه باعث افزایش سلامت مغز می شود.

انجام دو تا سه تمرین قدرتی در هفته برای افراد بالای 65 سال خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد.

از تمرین های ورزشی تعادلی استفاده کنید.

آسیب های سر در اثر زمین خوردن با افزایش سن بیشتر است. در نتیجه ، خطر آلزایمر بیشتر است ، بنابراین سعی کنید ورزش هایی را انجام دهید که به تعادل بدن شما کمک کند ، مانند یوگا.

2. تعامل اجتماعی

امروزه بسیاری از ما منزوی هستیم و با افزایش سن این انزوا بیشتر می شود. هرگز برای ملاقات با افراد جدید و یافتن دوستان جدید دیر نیست.

 • داوطلب شوید و وارد یک گروه اجتماعی شوید.
 • کمپین های مختلف را ملاقات کنید.
 • در کلاس های گروهی مثل باشگاه و یا دانشگاه ها شرکت کنید.
 • همسایگان خود را بشناسید.
 • هفتگی با دوستانتان بیرون بروید و قرار بگذارید.
 • بیرون از منزل بروید و در جاهایی مثل پارک، موزه و مکان های عمومی ظاهر شوید.

3. داشتن رژیم غذایی سالم

محققان توضیح می دهند که اختلالات متابولیکی مربوط به سیستم سیگنالینگ بدن است و شما می توانید عادات غذایی خود را تنظیم کنید ، التهاب را کاهش داده و از مغز خود محافظت کنید.

وزن خود را مدیریت کنید زیرا افزایش وزن یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر است. افراد دارای اضافه وزن دو برابر بیشتر از دیگران هستند.

کاهش وزن باعث خستگی و خستگی مداوم می شود.

مصرف قند را کاهش دهید.

غذاهای حاوی قندهای فرآوری شده و کربوهیدرات ها مانند آرد سفید ، برنج سفید و ماکارونی باعث افزایش قند خون و تحریک مغز می شوند. محصولات بسته بندی حاوی مقدار زیادی شکر هستند که باید از مصرف زیاد آن خودداری کنید.

از رژیم مدیترانه ای استفاده کنید.

رژیم غذایی مدیترانه ای خطر مشکلات روحی مانند بیماری آلزایمر را کاهش می دهد. رژیم مدیترانه ای به معنای خوردن سبزیجات و لوبیا ، حبوبات ، غلات ، ماهی ، روغن زیتون و کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده است.

به اندازه کافی چربی امگا 3 مصرف کنید.

چربی های امگا 3 چربی های سالمی هستند که از بیماری آلزایمر و زوال عقل جلوگیری می کنند. منابع غذایی مانند ماهی آزاد ، ماهی تن و سایر ماهی ها می توانند افزودنی خوبی برای روغن ماهی باشند.

در منزل غذا بپزید.

پخت و پز در خانه به شما امکان می دهد غذای کامل و تازه بخورید ، و همچنین از مصرف شکر ، نمک ، چربی های ناسالم و مواد نگهدارنده جلوگیری می کند.

مصرف میوه و سبزیجات را فراموش نکنید.

هرچه بیشتر از آنها استفاده کنید ، بهتر است. از میوه های مختلف با رنگهای مختلف استفاده کنید تا اثرات آنتی اکسیدانی و ویتامین آنها افزایش یابد. به عنوان مثال ، از تمشک با رنگ های مختلف و سبزیجات برگ سبز استفاده کنید.

میزان مایعات مصرفی خود را متعادل کنید.

4. تحریک ذهن

فعالیت هایی که به چندین عملکرد و تعامل و سازمان نیاز دارند ، برای این افراد مفید است. بنابراین باید برای تحریک ذهن خود وقت بگذارید و موارد زیر را انجام دهید:

چیزهای جدید یاد بگیر.
یادگیری زبان خارجی ، نواختن ساز موسیقی یا نقاشی و یادگیری دوخت و دوز زدن وظایف موثری است و همچنین می توانید در کلاس مورد علاقه خود ثبت نام کرده و مهارت جدیدی را بیاموزید.

با دست مخالف غذا بخورید.
سعی کنید عادت های خود را تغییر دهید تا مغز شما دچار چالش و فعالیت شود.

مهارت های خود را ارتقا دهید.
اگر نمی خواهید مهارت جدیدی یاد بگیرید ، می توانید با همان مهارتهایی که دارید خود را به چالش بکشید. به عنوان مثال ، اگر پیانو می نوازید و نمی خواهید یک ساز موسیقی جدید یاد بگیرید ، می توانید یک قطعه موسیقی جدید یاد بگیرید و آن را با همان پیانو بنوازید.

تکنیک های حافظه را تمرین کنید.
به عنوان مثال جمله ای بسازید که در آن حرف اول یادآور آنچه به یاد می آورید باشد.

بازی هایی مانند پازل یا سودوکو را انجام دهید که ذهن شما را به چالش می کشد. مسیرهای متقاطع و مسیری که در آن کمتر مشارکت کرده اید تا ذهن خود را به چالش بکشید.

5. کیفیت خواب

اختلالات خواب بر روحیه شما تأثیر می گذارد و شما را مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر می کند. برای بهبود خواب خود ، باید موارد زیر را انجام دهید:

 

 • یک برنامه منظم برای خود داشته باشید.
 • شب ها و صبح ها در یک ساعت مشخص به خواب بروید و بیدار شوید تا ریتم شبانه روزی بدن شما تنظیم شود.
 • ساعت بدن شما به نظم پاسخ می دهد.
 • تمام تکنولوژی را از اتاق خواب خود دور کنید.
 • قبل از خواب کاری را انجام دهید که شما را آرام می کند.
 • دوش آب داغ، انجام حرکات کششی، گوش دادن به موسیقی آرام و خاموش کردن چراغ ها جزء همین اقدامات است و می توانید آن ها را به یک عادت تبدیل کنید تا ذهن شما نسبت به آن ها بهتر پاسخ دهد و راحت تر بخوابید.
 • فضای ساکت را انتخاب کنید.
 • زمانی که استرس اضطراب و نگرانی شما را بیدار نگه داشته، از رختخواب بلند شوید و سعی کنید وارد اتاق دیگری به مدت 20 دقیقه بشوید و دوباره برگردید.

6. مدیریت استرس

استرس مزمن یا مداوم قطعاً مغز شما را ناراحت کرده و قدرت حافظه شما را از بین می برد. همچنین بر سلول های عصبی تأثیر می گذارد و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد.

مدیریت استرس باید دقیقاً در هر سنی انجام شود و اثرات مضر آن به حداقل برسد.

یک نفس عمیق بکش.
پاسخ استرس را با نفس عمیق در شکم آرام کنید.

فعالیت های آرامش بخشی انجام دهید.
استرس خود را کنترل کنید و روشهایی مانند مراقبه ، شل شدن عضلات و یوگا بسیار مفید هستند.

 

آرامش درونی خود را تقویت کنید.
در فعالیت ها و فعالیت های مذهبی مانند مراقبه که شما را آرام می کند ، پرستش و شرکت کنید.

سرگرمی را در اولویت قرار دهید.
کار زیاد باعث افزایش استرس در ذهن می شود. بنابراین برای فعالیت هایی که باعث خوشحالی شما می شوند وقت بگذارید. به عنوان مثال ، ممکن است دوست داشته باشید پیانو بنوازید یا دوچرخه سواری کنید ، بنابراین حتماً این کارها را انجام دهید.

حس شوخ طبعی خود را حفظ کنید.
توانایی خندیدن به خود مهمترین عامل در جلوگیری از بیماری آلزایمر و افسردگی و همچنین مبارزه با استرس است.

7. سلامت عروق

فشار خون خود را کنترل کنید ، زیرا فشار خون بالا می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد و همچنین به عروق خونی در بخشی از مغز که به توانایی های ذهنی و حافظه بستگی دارد آسیب برساند.

سطح کلسترول خود را اندازه بگیرید.
مطالعات نشان می دهد که یک ارتباط قوی بین کلسترول بالا و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر وجود دارد. به خصوص افراد میانسال با کلسترول بالا.

سعی کنید خود را کنترل کنید و استرس نداشته باشید ، که هم برای مغز و هم برای قلب شما مفید است.

سیگار کشیدن را ترک کن
ترک سیگار یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر است. مطالعات نشان می دهد خطر ابتلا به آلزایمر در افراد سیگاری بالای 65 سال تقریباً 80٪ بیشتر است. هنگامی که سیگار را ترک می کنید ، قطعاً مغز شما از مزایای بسیاری بهره مند خواهد شد ، از جمله بهبود جریان خون.

ترک سیگار

 

خوراکی های مفید برای آلزایمر:

سبزیجات برگ سبز:
سبزیجات تأثیر مثبتی بر سلامت مغز دارند ، بنابراین حتما هفته ای شش وعده سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج ، کاهو و سایر سبزیجات بخورید.

غلات کامل:
برای جوان نگه داشتن مغز خود ، روزانه سه وعده یا بیشتر غلات سبوس دار مانند نان های سبوس دار بخورید.

آجیل:
برای سالم نگه داشتن مغز و کنترل اشتها ، هفته ای حداقل پنج بار یک مشت آجیل بخورید و به جای شیرینی ، آجیل بخورید تا مغز سالم تری داشته باشید.

آجیل

ماهی:
برای جلوگیری از بیماری آلزایمر ، هفته ای یک بار ماهی هایی مانند ماهی آزاد و ماهی قزل آلا بخورید ، گوشت قرمز کمتری بخورید و به دنبال سوسیس و کالباس و محصولات گوشتی آماده بروید.

پرندگان (مرغ یا بوقلمون):
برای سالم نگه داشتن مغز خود ، به جای گوشت قرمز ، هفته ای دو بار گوشت سفید مانند مرغ و بوقلمون بخورید ، زیرا گوشت های سفید مغز شما را دوست دارند.

روغن زیتون:
یکی از محبوب ترین انواع چربی که به بهترین وجه برای پخت و پز و تهیه سالاد استفاده می شود روغن زیتون است. برای جلوگیری از بیماری آلزایمر ، بیش از یک قاشق چای خوری چربی اشباع در روز مانند کره و مارگارین مصرف نکنید و از خوردن آن خودداری کنید.

روغن زیتون

ماست:
محصولات پروبیوتیک مانند ماست دوست مغز شما هستند. اما محققان می گویند نباید بیش از یک وعده پنیر در هفته بخورید زیرا مصرف زیاد پنیر می تواند منجر به بیماری آلزایمر شود.

میوه های بنفش:
از آلو خشک ، انگور سیاه ، توت سیاه و آب میوه های بنفش دو بار در هفته استفاده کنید تا به حافظه و مغز شما کمک کند.

باب:
برای اینکه مغز خود را فعال و به سبک قدیمی نگه دارید حداقل هفته ای سه بار لوبیا به رژیم غذایی خود اضافه کنید و حبوبات را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

منبع

https://namnak.com/Prevent-Alzheimers.p47697

——————-.

 

روش های پیشگیری از آلزایمر

بیماری آلزایمر به تدریج حافظه ، شخصیت و ذهن فرد را از بین می برد و مانند یک بیماری وحشتناک همه اعضای خانواده را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی افراد فکر می کنند بیماری آلزایمر بسیار بدتر از سرطان است. امروزه ، بروز بیماری آلزایمر در حال افزایش است و تخمین زده می شود که تا سال 2050 ، 80 میلیون نفر به این بیماری آلوده شوند.

حدود 10٪ افراد بالای 65 سال و 50٪ افراد بالای 85 سال در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر هستند. اما امروزه تعداد جوانان مبتلا به بیماری آلزایمر حتی در سن بیست سالگی در حال افزایش است و هنوز دلیل مشخصی برای ابتلا به بیماری آلزایمر در برخی از افراد در سنین پایین وجود ندارد.

 

چندین علت بیماری آلزایمر:

سن: همانطور که گفته شد ، به طور طبیعی ، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر با افزایش سن افزایش می یابد.

ژنتیک: برخی از ژن های موجود در سلول می توانند خطر ابتلا به آلزایمر را تا 50 درصد افزایش دهند.

 

سبک زندگی: تغییر در زندگی امروز و مشکلاتی که به دنبال آن ایجاد می شود باعث بیماری آلزایمر می شود.

 

سابقه خانوادگی: وجود پدربزرگ و مادربزرگ ، پدر و مادر و سایر اعضای نزدیک خانواده (خواهران ، عمه ها ، عموها و …) با بیماری آلزایمر خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

عوامل خطر: از جمله ضربه به سر ، افسردگی ، بیماری های قلبی ، کلسترول خون بالا ، بیماری تیروئید ، افزایش اسید آمینه در خون (اسید آمینه عنصر سازنده پروتئین است) ، سطح پایین ویتامین B12 و اسید فولیک در بدن می تواند باعث شود آلزایمر را دنبال کنید.
خبر خوب این است که پزشکان معتقدند راهی برای کاهش یا پیشگیری از بیماری آلزایمر تا 5 سال وجود دارد.

 

چگونه می توان از بیماری آلزایمر جلوگیری کرد

برخی از ژن های موجود در سلول احتمالاً خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را تا 50 درصد افزایش می دهند

روش پیشگیری از آلزایمر

چگونه می توان عملکرد مغز را تقویت کرد و از بیماری آلزایمر جلوگیری کرد؟

– رژیم غذایی مناسب و مکمل های غذایی

– کنترل استرس جسمی و روحی

– ورزش ها

– داروها (به صلاحدید پزشک)

 

تغذیه: غذایی که می خورید می تواند در ایجاد بیماری هایی مانند بیماری های قلبی عروقی ، آرتروز ، سرطان ، بیماری آلزایمر و .. موثر باشد. طبق مطالعات ، غذاهای سرشار از چربی و قند دشمن مغز و کشورهایی با مصرف زیاد چربی هستند. و غذاهای شیرین به احتمال زیاد به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند. در حقیقت ، بیماری آلزایمر نوعی بیماری مقاوم به انسولین است که دیابت شیرین نیز نامیده می شود.

 

ورزش: بر اساس مطالعات ، ورزش عملکرد قلب و عروق را بهبود می بخشد ، از پوکی استخوان جلوگیری می کند ، قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد و از افت حافظه جلوگیری می کند.

کاهش استرس: استرس و اضطراب برای مغز نیز مخرب است و می تواند منجر به کاهش حافظه و بیماری آلزایمر شود.

تمام این مطالعات نشان می دهد که با رعایت نکاتی می توانید خود را از فاجعه از دست دادن حافظه نجات دهید.

منبع:

https://www.talab.org/psychology/aging/prevention-of-alzheimers.html

حتما ببینید

دلایل نفخ بعد خوردن غذا

دلایل نفخ بعد خوردن غذا

نفخ شکم یکی از رایج ترین علائم گوارشی است و تقریباً همه می دانند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *