فرش دستباف9-

فرش دستباف ارزان [هنرکده محمدی]

معمولاً اجزا و عناصر مختلفی در چیدمان خانه وجود دارد که هر کدام به نوبه خود مهم هستند. در این میان برخی از وسایل می توانند به عنوان نقطه عطف نقش داشته باشند و سبک چیدمان خانه را تکمیل کنند و زیبایی خانه را رقم بزنند.

فرش دستباف یکی از مهم ترین عناصر تاثیرگذار در دکوراسیون منزل است، عنصری که در فرهنگ ایرانی بسیار حائز اهمیت است و حتی ممکن است به عنوان نقطه کانونی خانه شناخته شود.

فرش دستباف8

انواع فرش دستباف

قبل از خرید فرش دستباف، آشنایی با انواع فرش و نحوه تشخیص فرش خوب از بد بسیار مهم است. در ادامه پس از ارائه انواع فرش دستباف عرضه شده در بازار فرش کشور به ارائه روش های شناخت کیفیت این فرش ها می پردازم.

کارشناسان فرش معتقدند ارزش هنری فرش یا قالی به طرح، میزان استفاده از رنگ های طبیعی و هماهنگی این رنگ ها با هم بستگی دارد، اما قیمت فرش یا قالی بیشتر به طرح و رنگ، نخ، پارچه و … بستگی دارد. پایین و مقدار ریز بافی و درشت بافی مربوط می شود.

انواع فرش دستباف بر پایه مواد الیافی

انواع فرش دستباف بر اساس الیافشان به چند دسته تقسیم می شوند:

فرش تمام پشمی

فرشی که پایه، پود و پایین آن از پشم است. این نوع فرش ها به دلیل دارا بودن مواد الیافی دارای بافت زبری هستند. فرش های خرس بافته شده از ضخیم ترین امواج بخشی از این دسته هستند.

تمامی فرش های پشمی دارای مزایایی مانند دوام و مقاومت، برگشت پذیری پرز پس از خیساندن، استحکام بالای جذب رطوبت و … می باشند. این نوع قالی‌ها سنگین و از نظر قیمت ارزان‌تر هستند و کمتر می‌توان نوع هنری با ریزبافت بالا را در آنها یافت.

چله پشم

قالی که از پشم است اما خزه آن فقط پشم نیست.

فرش دستباف7

فرش تمام ابریشم

فرشی که پایه و پود آن از ابریشم است. این نوع فرش معمولا پارچه بسیار ظریفی است و ارزش هنری بالایی دارد و البته قیمت بالایی دارد. چنین فرشی با وجود ظاهر نرم، نازک و ظریفی که دارد در برابر لکه بسیار مقاوم است.

یعنی اگر روی آن آب، چای، نوشابه یا هر مایع دیگری بریزید، نیازی به اندازه گیری ضربان قلب ندارید. فقط آن را با یک پارچه مرطوب و کمی شامپو فرش بشویید. مانند اول خواهد بود.

کف ابریشم

فرش از پشم است، اما تمام زمینه از ابریشم بافته شده است.

گل ابریشم

نخ این فرش از پشم است، اما گل‌ها و احتمالاً برگ‌های روی کارت از نخ ابریشم بافته شده و بقیه کرک‌ها از پشم است. این فرش‌ها ممکن است ارزان‌تر از فرش‌های ابریشمی کامل باشند، اما ارزش هنری بالایی دارند.

انواع فرش دستباف بر حسب نوع بافت (گره)

فرش دستباف

انواع فرش دستباف با توجه به نوع گره

ظرافت فرش جدا از نوع خزه، پشم آن و چند درصد ابریشم به نوع گره آن نیز بستگی دارد. در قالی بافی از دو نوع گره استفاده می شود که گره ترکی و گره ایرانی است

گره ترکی

ظرافت فرش جدا از نوع خزه، پشم آن و چند درصد ابریشم به نوع گره آن نیز بستگی دارد. بافت دو گره یا گره ترکی که در اصل مخصوص بافندگان تبریزی بوده و امروزه در سایر مناطق رایج است، روشی است که در آن دو سر موها را از تار عبور داده و می بندند.

این روش زمان بر بوده و مخصوص فرش هایی با بافت ظریف و طرح ظریف با رنگ های مختلف و خطوط نازک می باشد. با این روش نمی توان بافت یا بافت (که نوعی سهل انگاری در پارچه یا تقلب است) امکان پذیر نیست.

به همین دلیل این فرش ها به جز ظرافت ظریفی که دارند بسیار محکم هستند و به این راحتی با هم مخلوط نمی شوند. از طرفی این گره به قدری محکم است که پرزهای فرش را می توان با قیچی برش داد تا مدتی مخملی شود و با راه رفتن بیشتر نقش و نگارها و ظرافت گره ها بیشتر نمایان شود.

به همین دلیل معلوم است که هر چه تعداد فرش کرمان بیشتر باشد بهتر است و هیچ اتفاقی برای فرش نمی افتد. قالی‌های کوم، تبریز، اصفهان و کرمان به زبان ترکی بافته می‌شوند. یعنی هم شیک هستند، هم بسیار زیبا و سالم و البته گران قیمت.

3فرش دستباف

گره فارسی

قالی های خشن بافته که اغلب سنگین و دارای نقش و نگارهای درشت هستند به فارسی بافته می شوند. در مورد گره یا گره فارسی فقط یک طرف خزه بسته و طرف دیگر شل است.

در این روش پایه شلتر است و برای سفت شدن شانه های سنگین بیشتر به موها ضربه می زند تا موهای پشم در کنار هم فرو رفته و پایه محکم شود. این درهم تنیدگی پشم امکان بافتنی و بافتنی را افزایش می دهد.

بافندگان ایرانی به دلیل درشت بودن پشم نمی توانند نقش های ظریف و مینیاتوری ببافند. از طرفی گره فارسی در طول سال ها پاها را شل و شل می کند (که البته کم هم نیست).

به همه این دلایل، این نوع فرش ارزان تر است. قالیچه های ایرانی بختیار در مشهد، اراک، همدان و غیره بیشتر شناخته شده است. با این حال، این فرش ها و رنگ های زنده، انرژی خاصی به محیط زندگی می بخشد و قطعا بیش از هر پارچه مصنوعی دیگری چشم نواز است.

فرش دستباف10-

روش های بررسی و تشخیص کیفیت فرش دستباف

تا اینجا با انواع فرش و برخی اصطلاحات مربوط به فرش دستباف آشنا شدید، اما شاید بتوان گفت مهم ترین نکته در هنگام خرید فرش، شناخت کیفیت آن است. پرداخت خواهم کرد.

طرح و اندازه فرش را بررسی کنید

برای خرید فرش باید به سایز آن توجه کرد. تفاوت چند سانتی متری در سایز فرش بالا و پایین که عمدتاً از ویژگی های فرش دستباف است را می توان نادیده گرفت اما بیشتر از آن به خصوص در فرش های کوچک عیب فرش محسوب می شود.

با تا زدن فرش از قسمت وسط و قرار دادن این دو قسمت روی هم می توان تقارن طرح را نسبت به محورهایی که از مرکز فرش عبور می کند تشخیص داد. این عمل را می توان با متر یا خط کش مدرج انجام داد و فاصله قسمت های مختلف فرش را از یکدیگر اندازه گرفت.

اگر فاصله لبه بالایی فرش تا وسط خار بیشتر یا کمتر از 3 سانتی متر با فاصله لبه تا لبه پایین باشد، قیمت فرش بسیار کمتر خواهد بود. همچنین به تقارن رنگ در اشکال بافته شده در فرش توجه کنید و همچنین دقت کنید که نقوش و اشکال طرح در متن فرش ناقص باقی نماند و هر خط و شاخه شکل و امتداد طبیعی خود را داشته باشد.

فرش را در نور طبیعی مطالعه کنید و به رنگ آن توجه کنید و از ثبات رنگ های آن اطمینان حاصل کنید

همچنین فرش باید از زوایای مختلف و در نور طبیعی مورد مطالعه قرار گیرد. رنگ فرش در جهت خواب او تیره تر از رنگ آن در جهت عکس فرش است. در نتیجه خطوط طرح در جهت عکس خواب به وضوح بیشتر نمایان می شود.

همچنین رنگ فرش باید در تمام سطح آن یکسان باشد و به خصوص با کفپوش های معمولی دو رنگ و اختلالات رنگی نمایان نباشد. بنابراین رنگ فرش باید به اندازه کافی اشباع و کامل باشد و انتهای خزه با رنگ سطح فرش تفاوتی نداشته باشد، زیرا این تفاوت به دلیل رنگ آمیزی فرش با رنگ های جوهر است.

با مالیدن پارچه مرطوب روی قسمت های رنگی مشکوک می توانید از ثابت بودن رنگ های فرش اطمینان حاصل کنید.

فرش دستباف9-

کیفیت  فرش را بررسی کنید

فرش باید از نظر کیفیت پرز نیز بررسی شود. پرز فرش‌ها باید بادوام، براق و انعطاف‌پذیر باشند فرش‌های با روکش نرم نسبت به فرش‌های با آستر ضخیم دوام کمتری دارند و همچنین تمایل بیشتری به جذب گرد و غبار دارند و مانند فرش‌هایی با آستر خشن تمیز نیستند.

 

بررسی پشت فرش از نظر تراکم و مچاله شدن پود و یکنواختی طرح

شاید مهم ترین فاکتوری که در انتخاب فرش باید به آن توجه کرد، بافت آن باشد. برای بررسی نحوه بافت فرش بهتر است از پشت آن را بررسی کنید زیرا کیفیت بافت در پشت فرش نمایانتر است.

با مطالعه پشت فرش به بسیاری از نکاتی که با بررسی سطح فرش امکان پذیر نیست مانند تعداد گره، تراکم و فشردگی پارچه ها و یکنواختی طرح پی خواهید برد. شمارش دقیق واحدها در واحد سطح را می توان با استفاده از ذره بین متصل به واحد اندازه گیری (سانتی متر یا اینچ) در یک قاب مدرج انجام داد.

با استفاده از این دستگاه تعداد گره ها را در عرض و طول یک قاب بشمارید و آنها را در هم ضرب کنید تا تعداد گره ها در واحد سطح فرش به دست آید. با این حال، باید دقت زیادی کرد که چه تفاوتی در شمارش یک یا دو گره نتایج بسیار اشتباهی را در محاسبه کلی به همراه خواهد داشت.

برای محاسبه دقیق تر، بهتر است گره ها را در چند نقطه مختلف فرش بشمارید و میانگین آن ها را ملاک محاسبه قرار دهید (تراکم قسمت های پایینی فرش معمولا از قسمت های بالایی بیشتر است).

در مورد بافت فرش توجه داشته باشید که پود فرش های تک بافت هرگز به چشم نمی خورد، بلکه فقط در فرش های دو بافته و بیشتر دیده می شود که گاهی در کنار فرش در امتداد بافت دیده می شود و پود زمانی کمتر دیده می شود. ردیف های بافت بهتر برخورد می کنند.

 

بررسی فرش از نظر پوسیدگی و همچنین سایش

با نگاه به پشت فرش می توان قسمت هایی را که بافت نامنظمی دارند و یا ممکن است پوسیده یا خراشیده شده باشند را بهتر تشخیص داد. به علاوه با تا زدن فرش در کناره هایی که مشکوک به پوسیدگی است صدای خفیفی مخصوص شکستن نمد خواهید شنید.

وقتی به خزه فرش نگاه می کنید، به خاطر داشته باشید که ارتفاع خزه معیاری برای ظرافت فرش نیست. برای کنترل کیفیت موهای فرش و نحوه جلا دادن آنها باید خزه ها را با دست مالش دهید.

در قسمت های مختلف ارتفاع سبیل ها باید یکسان باشد و هیچ اثری از امواج روی آن ها نباشد. یکی از دلایل ناهمواری پرزها، علاوه بر پولیش نامناسب و ناهموار، شست و شوی خشن الیاف فرش است.

 

 

برنامه ای که با راه رفتن پول می دهد

حتما ببینید

تخمه آفتابگردان خام

خرید مغز تخمه آفتابگردان خام (درجه یک)

مغزدانه های گیاهی، یکی از پرطرفدارترین انواع آجیل ها می باشد. زیرا انواع تخمه ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *