از کجا بفهمیم که وقت تعویض تسمه تایم ماشین است؟

از کجا بفهمیم که وقت تعویض تسمه تایم ماشین است؟

تسمه تایم را به موقع تعویض کنید

آنچه در این مقاله می خوانید

تسمه تایم تسمه ای پلاستیکی است که بخشی از موتور احتراق داخلی خودرو است و در داخل موتور قرار دارد. اگر برای تعویض تسمه تایم وقت نگذارید ، دندان های شما فرسایش می یابند.

وظیفه این تسمه تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن شیرآلات است ، این تسمه چرخانده و شیرها را کنترل می کند. در اتومبیل های مختلف محل قرارگیری شیر سوپاپ با یکدیگر متفاوت است اما در بیشتر موارد این قسمت در سر سیلندر خودرو قرار می گیرد.

موقعیت مناسب تسمه تایم مهم است و اگر تسمه تایم توسط یک یا چند دندانه جابجا شود ، زمان باز شدن سوپاپ نقض می شود و موتور آسیب می بیند.

همانطور که در این بخش از نکات مربوط به خودرو Namnak ذکر شده است ، بازرسی تسمه تایم باید بخشی از برنامه نگهداری موتور خودرو باشد و باید در فواصل منظم مورد بازرسی قرار گیرد تا علائم خوردگی یا شکستگی بند مشخص شود.

مراقبت از ماشین صفر

بهترین زمان برای تغییر تسمه تایم

چه زمانی باید تسمه تایم تعویض شود؟ علائم چیست؟

1. مشکلات سیستم اگزوز

یکی از مشکلات تسمه تایم دود بیش از حد است ، زیرا اگر تسمه تایم مشکلی داشته باشد ، موتور باید بیشتر تلاش کند تا قطعات خود را حرکت دهد تا فشار بیشتری به آن وارد شود و بنابراین دود زیادی از لوله اگزوز خارج می شود .

2. مشکلات مربوط به شروع و حرکت

تسمه تایم یکی از دقیق ترین قسمتهای اتومبیل است که باید همیشه تنظیم شود تا بتواند برای هر چرخش میل بادامک میل لنگ را دو بار بچرخاند. با چرخاندن میل بادامک ، دریچه های ورودی و خروجی گاز باز و بسته می شوند.

از کجا بفهمیم که وقت تعویض تسمه تایم ماشین است؟

این دریچه ها با توجه به لحظه حرکت پیستون ها باز و بسته می شوند. بنابراین ، اگر زمان این چرخه شکسته شود ، بقیه موارد از تنظیم خارج می شوند ، که می تواند منجر به شروع نامناسب خودرو شود.

تعویض تسمه تایم

علائم نیاز به تعویض تسمه تایم

3. از دست دادن دندان

تسمه تایم هر 60،000 مایل عوض می شود ، اما برای برخی از وسایل نقلیه این تعداد می تواند به 110،000 مایل برسد. تسمه های تایمینگ استفاده شده باعث سایش دندان در حین استفاده می شوند.

4- دور موتور ضعیف است

اگر متوجه شدید که موتور شما تنظیم نشده است و هنگام رانندگی به درستی کار نمی کند و دور موتور به 2 تا 4 هزار دور در دقیقه رسیده است ، باید تسمه تایم را بررسی کنید ، زیرا اگر شلنگ تایمر شل باشد ،

ماشین شروع به کار می کند … می لغزد و هرچه شتاب می گیرد ، دور موتور افزایش می یابد. این نیز می تواند نشانه از دست دادن دندان باشد.

علائم خرابی تسمه تایم

علائم زمان تعویض تسمه تایم
زمان تعویض تسمه تایم است
چارچوب زمانی توصیه شده برای تعویض تسمه تایم بین 60،000 تا 120،000 km یا 6 سال پس از ساخت خودرو است ، اما این تعداد بسته به اتومبیل متفاوت است.

پاره شدن کمربند زمان

در برخی موارد ، باز یا شکستن تسمه باعث می شود که دینام و پمپ هیدرولیک یا غلطک های بیکار در زیر تسمه تایم قرار بگیرند و همچنین پاره شوند.

به همین دلیل بهتر است که همزمان آنها را تعویض کنید و جایگزینی یکی از آنها مشکل ساز خواهد بود ، بنابراین سازندگان قطعات خودرو آنها را در یک کیت ارائه می دهند.

در بعضی از اتومبیل ها ، سوپاپ ها هنگام باز شدن به ناحیه حرکت پیستون وارد می شوند و پارگی تسمه تایم باعث برخورد سوپاپ باز با پیستون در حال بالا رفتن می شود که باعث از بین رفتن سوپاپ ها و آسیب رساندن به سر سیلندر می شود.

اما اگر رانندگی خودرو بدون دخالت باشد ، در صورت شکسته شدن تسمه تایم ، دریچه ها آسیب نمی بینند و فقط موتور خاموش می شود.

منبع:

https://namnak.com/تعویض-تسمه-تایم-.p49456

———————–.

زمان تعویض تسمه تایم هر خودرو چه موقع است ؟

زمان تعویض تسمه تایم

 

آیا باید تسمه تایم تعویض شود؟ چگونه می توانیم بفهمیم که چه زمانی باید تسمه تایم را تعویض کنیم؟

اگر ماشین دست دوم بخرم چطور؟ از کجا بدانیم که تسمه تایم ماشین ما خراب است؟

امروز در این مقاله به شما خواهیم گفت تسمه تایم چیست؟ کمربند ایمنی اتومبیل چه کاری انجام می دهد؟

چقدر کار می کند؟ و چه موقع باید تعویض شود؟ زمان تعویض تسمه تایم در ماشین چند هزار کیلومتر است؟ و به شما نحوه تشخیص کمربند پاره شده را آموزش می دهد.

5 نشانه مهم آسیب تسمه تایم

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم روی یک قطعه لاستیکی معمولاً 4 لایه است. لایه فوقانی یا بیرونی از مواد با دوام و لایه دوم از فایبرگلاس ساخته شده است.

در برابر دما ، کشش طولی و پارگی مقاوم است و از ویژگی های دینامیکی بسیار خوبی برخوردار است.

لایه سوم از لاستیک CR یا HNBR ساخته شده است که بیشتر مواد نوار بر اساس لایه سوم ساخته شده است.این لایه بسته به نوع لاستیک بسیار با دوام بوده و مقاومت دینامیکی بسیار خوبی دارد.

لایه چهارم عمدتا از پارچه پلی آمید ساخته شده است که هم بسیار انعطاف پذیر است و هم باعث تقویت دندان ها می شود.

کمربند دندانی هر اتومبیل از تعداد مشخصی دندان ساخته شده است. به عنوان مثال ، یک بند زمان

5 نشانه مهم آسیب تسمه تایم

  • پراید 107 دندانه
  • پژو 405 ، 114 دندانه
  • 206 تیپ دو 104 دندانه دارد.

زمان تعویض تسمه تایم

کار اصلی تسمه تایم در خودرو

عملکرد اصلی تسمه تایم ایجاد هماهنگی بین میل لنگ ، میل سوپاپ و سوپاپ ها است. نیروی تولید شده توسط موتور توسط احتراق داخلی از پیستون به میله اتصال و سپس به میل لنگ منتقل می شود.

این نیرو از دیسک و صفحه به جعبه دنده و از تسمه تایم به شافت سوپاپ و در آخر به سوپاپ ها منتقل می شود همچنین وظیفه چرخاندن پمپ آب را دارد.

میل لنگ ، میل سوپاپ و پمپ آب نیز در سه چرخ دنده قرار گرفته اند که تسمه تایم روی آنها نصب و چرخانده شده است.

عملکرد تسمه تایم تنظیم زمان دقیق باز و بسته شدن سوپاپ ها و انجام 4 عملیات اساسی است. تسمه تایم ، مکش ، فشرده سازی ، انفجار و آزاد سازی. و این زمان باید بسیار دقیق باشد.

اگر در این مرحله کوچکترین قطعی ایجاد شود ، موتور خودرو آسیب می بیند ، بد روشن می شود و در نهایت موتور روشن می شود ، اما حرکت ضعیف و کندی دارد.

در موتورهای احتراق داخلی ، به دلیل وابستگی متقابل اجزای داخلی موتور ، عملکرد صحیح و هماهنگ این قطعات از اهمیت بسیاری برخوردار است. وظیفه ایجاد این هماهنگی به عهده کمربند تایمینگ خودرو است.

از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است ؟

اگر در حال حرکت موتور خودرو خاموش شد ، خودرو را متوقف میکنیم و با تست زیر ابتدا از سلامت تسمه تایم مطلع می شویم و بعد استارت می زنیم.

  1. از خودرو پیاده شده و ماشین را در دنده 1 گذاشته و هل دهید.
  2. اگر خودرو در دنده حرکت کرد تسمه تایم پاره شده است و در این حالت نباید استارت بزنید، چون باعث کج شدن سوپاپ ها و شکستن پیستون ها می شود.
  3. اما اگر خودرو از جای خود حرکت نکرد تایم شما سالم است و می توانید دنبال ایراد دیگری بگردید.

نکته : به این مورد دقت کنید که تسمه تایم خودرو یک تسمه معمولی نیست و قبل از بروز اتفاقات ناگوار سعی کنید به موقع اقدام به تعویض تسمه تایم فرمایید.

خطرات پاره شدن تسمه تایم

1: وسایل نقلیه ای که پیستون توخالی دارند یا پیستون هایی دارند که روی آنها قفل است. مانند غرور قبل از یورو 4 ، پیکان ها و ماشین های قدیمی پس از تعمیرات از پیستون های جدید استفاده می کردند.

در این مدل اتومبیل پارگی تسمه تایم هیچ آسیبی به موتور خودرو وارد نمی کند و تنها خرابی هزینه خرید و تعویض تسمه تایم است.

2: وسایل نقلیه با پیستون های صاف سر. در این وسایل نقلیه پس از شکستن تسمه تایم دو حالت بوجود می آید.
پاسخ: در بهترین حالت ممکن ، سوپاپ ها پس از پاره شدن تسمه تایم بسته می شوند ، در این حالت به غیر از تعویض تسمه تایم ، آسیبی وارد نمی شود.

ب: حالت دوم این است که سوپاپ ها باز هستند و بسته به میزان باز بودن آنها آسیب دیدگی متفاوت است.

اگر از کمربند ایمنی تقلبی در ماشین استفاده می کنید یا زمان تعویض تسمه تایم خود را نادیده می گیرید ، موتور خراب می شود یا زمان کمتری دارد.

عوارض پاره شدن تسمه تایم

از جمله عوارضی که می توان با پاره شدن تایم به آن‌ها اشاره کرد:

  1. برخورد پیستون با سوپاپ ها که همراه با صدای کوبش است.
  2. در موارد شدید آسیب به سر سیلندر و پیستون ها وارد شده و در اثر حرارت بالا و فشار منجر به سوراخ شدن پیستون نیز می‌شود.
  3. در موتور خودروهایی مانند ریو یک پارگی ساده می‌تواند منجر به تعویض کل موتور خودرو شما شود.

علائم خرابی تسمه تایم

صدای قیژ قیژ موتور

دقت داشته باشید که تسمه تایم قبل از پاره‌ شدن، صدای به‌ خصوصی در موتور ایجاد می‌کند که هنگام شتاب‌گیری ماشین بیشتر مشهود می‌شود.

بنابراین بهتر است با شنیدن همچین صدایی که شبیه به قیژ قیژ است، بعد از بررسی تسمه توسط مکانیک اقدام به تعویض آن کنید.

دود زیاد خروجی از اگزوز

اگر تسمه تایم مشکلی داشته باشد ، موتور مجبور است برای جابجایی قطعات تحت فشار بیشتر کار کند ، که باعث می شود ماشین بیش از حد معمول دود تولید کند.

فرسایش دندانه‌های تسمه تایم

بهتر است به طور مرتب تسمه تایم اتومبیل خود را بررسی کنید تا از سلامت دندان های آن اطمینان حاصل کنید. با خوردگی دندان به مرور زمان ، کمربند می تواند زودتر از عمر مفید معیوب و غیرقابل استفاده شود.

عدم تنظیم صحیح موتور

اگر در هنگام شتاب گیری دور موتور شما به دو تا چهار هزار برسد ، به این معنی است که موتور خودرو به درستی تنظیم نشده است. یکی از دلایل این سو عملکرد ممکن است شل شدن تسمه دنده یا از بین رفتن دندانهای آن باشد.

مشکلات استارت خودرو

یکی از دلایل شروع نامناسب خودرو می تواند نقض زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها باشد که در نتیجه سو  عملکرد تسمه تایم در موتور است.

زمان تعویض تسمه تایم انواع خودرو

زمان تعویض تسمه تایم انواع خودرو

زمان تعویض تسمه تایم پراید

اگر این علائم را مشاهده کردید ، اصلاً نگران نباشید ، فقط به نزدیکترین مرکز خدمات مراجعه کنید یا از یک مکانیک سیار در محل استفاده کنید. اما نشانه های زمان تغییر تسمه تایم پراید چیست؟

  • به سختی استارت می زنید.
  • غرور اگزوز دیگر مانند گذشته دود تولید نمی کند.
  • دندان های تسمه تایم را از نظر سایش بررسی کنید.

هزینه تسم تایم پراید چقدر است؟

اگر این علائم را دیدید یا شنیدید حتما بفکر تعویض تسمه تایم پراید عزیزتان باشید؛ شاید اصلا نیاز به تعویض هم نداشته باشد می توانید به تعمیرگاه حرفه ای مراجعه کنید.

  • ترک روی تسمه دارد.
  • صدای جیر جیر از کابوت می آید.
  • بدرستی سیستم هیدرولیک فرمان کار نمی کند.
  • کولر و سیستم تهویه شما درست کار نمی کند.
  • نور هشدار باتری ماشین روشن شود.

زمان تعویض تسمه تایم تیبا

در چندسال اخیر تیبا به یکی از پرطرفدارترین خودرو ها تبدیل شده است. نگهداری از این مدل ماشین ها کمی سخت است. اما بهتر است بدانید که تسمه تایم تیبا شما چه زمانی تعویض می شود.قبل از آن بهتر است با علائم آن آشنا شوید:

  • اگر خودروی شما 60 هزار کیلومتر حرکت کرده باشد.
  • آمپر آب ماشین بالا برود.
  • دود زیادی از اگزوز ماشین بوجود بیایید.

زمان تعویض تسمه تایم ال 90

ماشین تندر 90 بعد از پراید و تیبا یکی از پرطرفدارترین خودرو شناخته شده است. برای همین تصمیم گرفته ایم در مورد تندر 90 صحبت کنیم و علائم خرابی تسمه تایم ال 90 هم در ادامه اشاره کنیم. اما این نکته یادتان باشد که بیشتر علائم زمان تعویض تسمه خودرو شبیه به یکدیگر هستند و در جزئیات بایکدیگر تفاوت دارند.

  • روشن نشدن موتور خودرو
  • بالا و پایین شدن موتور خودرو
  • شنیدن سروصدای زیاد در کابوت ماشین
  • روغن ریزی از سمتی تسمه تایم ال 90

زمان تعویض تسمه دینام ال 90

برای اینکه مانع از هرگونه اتفاق شوید پیشنهاد می کنیم به علائم زیر توجه کنید:

  • بعد از 60000 هزارتا حتما برای تعویض دینام ال نود اقدام کنید.
  • هنگامی که ماشین شما جوش آورد.
  • چراغ باتری شما روش شد.
  • سیستم تهویه شما خراب شد.

زمان تعویض تسمه تایم ef7 و TU5

موتور EF7 در خودروهای سمند و دنا در ایران مورد استفاده قرار گرفته و موتور TU5 نیز در خودروهایی مانند:

  • پژو206تیپ 5و6
  • پژو پارس(TU5)
  • پژو 405 (TU5) یا (SLX)
  • H30CROOS

در این خودروها نیز کیلومتر تعویض ذکر شده توسط ایران خودرو 60 هزار کیلومتر پیمایش است.

زمان تعویض در موتور XU7 یا همان پژو405 نیز برابر با همین عدد یعنی 60هزار کیلومتر است.است.

هزینه تعویض تسمه تایم چه قدر است؟

در زمان تعویض تسمه تایم شاید اولین سؤالی که به ذهن شما خواهد رسید همین سؤال باشد، چقدر؟

این عدد رابطه مستقیم با نوع تسمه خریداری شده متأسفانه در بازار حال حاضر قطعات یدکی قیمتی ثابت نداشته و نمی توان عددی برای آن ذکر کرد.

اما به‌طور کلی برای خودروهای خانواده پژو برای تعویض تایم و اجرت تعویض عددی معادل 300 تا 450 هزار تومان در نظر بگیرید.

اما برای خانواده پراید و تیبا این عدد معادل 200تا 250 هزار تومان خواهد بود

نکته: قیمت های ذکر شده در سال 97 است و برای شهرستان های مختلف متفاوت است.

پس از خرید خودرو کارکرده چه کار کنیم؟

چند کار وجود دارد که باید بعد از خرید ماشین دست دوم انجام دهید و مطمئن شوید ماشین کاملاً متعلق به شماست.

اولین کار تعویض کامل روغن خودرو است ، متأسفانه برخی از فروشندگان خودرو از مواد افزودنی روغن خودرو استفاده می کنند تا هیچ نقصی در خودرو مشاهده نکنید.

از کمربندهای دندانه دار و کمربندهای هیدرولیکی و قطعات مربوطه دیدن کنید. در این بازدید حتماً از چرخ دنده ها ، قرقره ها ، دور و پمپ های آب دیدن کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.

این کار باید توسط متخصص خودرو انجام شود و در صورت نیاز به تعویض قطعات دیگر ، آنها را تعویض کنید.

قبل از خرید اتومبیل دست دوم با متخصصین مجرب مشورت کنید و هزینه این کار را پرداخت کنید تا خسارت بیشتر شامل حال شما نشود.

تشخیص تسمه تایم اصلی از تقلبی

تشخیص تسمه تایم اصلی از تقلبی

در زمان تعویض تسمه تایم یکی از موارد مهم تهیه و خریداری تسمه تایم اصلی می باشد.

برای تهیه یک تسمه تایم اصلی به موارد زیر توجه داشته باشید:

  1. تسمه تایم باید از مکانی معتبر و شناخته شده خریداری شود.(خیلی مهم)
  2. تسمه تایم های اصلی به هیچ عنوان به صورت فله ای و باز به فروش نمی رسند.
  3. تسمه تایم های اصلی دارای تضمین و بیمه نامه معتبر می باشند.
  4. تسمه نباید دچار زدگی و خوردگی باشد.
  5. باید به تاریخ درج شده روی تسمه تایم دقت کنی

بهترین مارک تسمه تایم

در زمان تعویض تسمه تایم خرید بهترین برند شناخته شده برای مصرف کننده اهمیتی دو چندان دارد.

در حال حاضر در بازار کشور تسمه تایم های اصلی که دارای کیفیت و کارایی بالایی دارند عبارت‌اند از: کنتیننتال آلمان ، اپتی بلت آلمان ، دایکو ایتالیا، دانگیل سوپر استار کره، پاور گریپ، mbp کره

باید به این نکته مهم اشاره داشت که این تسمه ها نیز در بازار دارای انواع اصلی و تقلبی هستند در هنگام خرید به موارد ذکر شده برای تشخیص تسمه اصلی از طرح دقت فرمایید.

برای آموزش تمام نکات فنی درباره تسمه های خودرو در ادامه ویدیو را تماشا کنید.

با تماشای فیلم می‌تواند با نکات فنی درباره تسمه تایم بهتر و بیشتر آشنا شوید.

منبع:
https://www.delgarm.com/vehicles/208847-زمان-تعویض-تسمه-تایم

 

 

 

برنامه ای که با راه رفتن پول می دهد

حتما ببینید

مدل آبنما سنگی

130+ مدل آبنما سنگی [خانگی، ویلایی]

آبنما انواع مختلفی دارد که شما می توانید برای حیاط منزل ، هتل ، ساختمان …

6 نظر

  1. خیلی ممنون مقاله مفیدی بود استفاده کردم

  2. تسمه تایم کنتیننتال آلمان خیلی مارک خوبیه راضیم ازش

  3. من 60000 هزارتا زودتر تسمه رو عوض میکنم مشکلی نداره؟

  4. من زودتر عوض می کنم مشکلی پیش نیاد

  5. الان خیلی از تسمه تایم ها تقلبی شده باید زودتر از موعد عوض کنید تا مشکلی پیش نیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *